UTOPIA

İnternet üzerinden tanışan bir grup insan, Ütopya Deneyleri adındaki çizgi romanı keşfederler. Gruptan biri bu çizgi romanın ilk çizimlerini bulur ve paylaşmak ister. Fakat aynı metnin peşinde olan ve içerdiği büyük komployu saklamaya çalışan gizli bir örgüt bundan haberdar olur. Grup artık büyük bir tehlike içerisindedir, öğrendikleri gerçekler ise dünya ve devlet görüşlerini tamamen değiştirecektir. Ayrıca tüm bunların yanında bambaşka bir keşif daha yapılır; çizgi romanın ikinci kısmı…

Konusu biraz karışık ve spoiler içerdiği için bu şekilde toparlamaya çalıştım. Fakat bu bile başlamanız için yeterli bir tanıtım bence. Çünkü Utopia, izledikçe derinleşen ve içine çeken dizilerden bir tanesi. Komplovari konulardan biraz bile hoşlanıyorsanız, benim gibi X-Files hatmetmiş biriyseniz bunu da kesinlikle seveceksiniz. Bunu bozmamak için konusuna daha fazla girmeyeceğim, bunun yerine verdiği mesajlara ve vuruculuğuna değinmek istiyorum. Öncelikle dizinin dili ve kurgusu ağır buna en başta hazırlıklı olun. Bunun yanında gerçekçilik unsuru da yaş sınırı koyulacak cinsten diyebilirim. Özellikle çarpıcı şekillerde şiddet ve kan izleyeceksiniz ki bu bazen ilerleterek izlemenize sebep olabilir, uyarmadı demeyin. 

Kurguya gelecek olursam, biraz ağır hatta karmaşık olduğunu söyleyebilirim fakat bu tarz dizilerden hoşlanıyorsanız bu aslında olayı daha da zevkli hale getiren bir etmendir. Devletlere ve küresel örgütlere dair çarpıcı iddiaları ise dizinin en önemli kısmı bana göre. Fakat bunu yaparken sizi büyük ikilemlere sürüklüyor. Yapılanın iyi mi kötü mü olduğuna karar veremiyorsunuz. Bu da sizi kötülük nedir sorusuna getiriyor ve daha da ilerletip ahlaklı olan ile mantıklı olan arasındaki seçimi yapamamaya zorluyor. Tüm bunlar diziyi orijinal ve izlenmeye değer kılan özellikler. Kötü kısmı ise oldukça kısa olması. 2 sezon 12 bölümden oluşan dizi zorunlu bir şekilde bitirilmiş. Bayağı tutulan bir dizinin 3. sezonuna izin alamaması da komplo teorisyenlerine göre küresel gerçekleri anlatmaya ne kadar yaklaştıklarının (belki de anlattıklarının) bir göstergesi.

utopia-uk-series-title

Son olarak da dizideki görselliğin oldukça etkileyici olduğunu söylemek istiyorum. Özellikle renkler ve kontrast gerçekten sanatsal bir başarı diyebilirim. Benim puanım 8,5.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: