A CLOCKWORK ORANGE

İnsani değerlerin yok olmaya başladığı bir gelecekte, şiddet ve suç günlük yaşamın parçası haline gelmiştir. Böyle bir toplumda şiddet bağımlısı bir çetenin lideri olan Alex, geceleri işledikleri suçlardan birinde polis tarafından yakalanır. Hapse atıldıktan sonra tekrar özgür olabilmek için ortama uyum sağlar ve yeni deneysel tedaviye kabul edilir. İnsan doğasındaki kötülüğü yok etmeyi amaçlayan (ve bir o kadar da insan doğasına aykırı olan) bu tedavi sonucunda Alex serbest kalır, fakat bu yeni itaatkar hali gerçekten iyi midir?

 

Öncelikler diğer yazılardaki gibi bunun bir Kubrick fimi olduğunu belirtme gereği duyuyorum çünkü onun filmlerini tam olarak anlayabilmek için yoğunlaşarak izlemelisiniz. Uyarımı yaptığıma göre devam edebilirim. Yönetmen bu filmde de işlenen konunun altında oldukça çarpıcı bir alt metin veriyor. Bu alt metinde devletin insanları nasıl makineleştirmeye çalıştığı gösterilirken, baskıya karşı insanların temel tepkisi ön plana çıkıyor; şiddet. Film boyunca şiddetin tüm türlerine değinilirken cinsellik ile olan ilişkisi de irdeleniyor tabi ki. Hatta cinselliğin şiddetin bir sonucu olduğu da satır arasında veriliyor. Yani kısacası bu filmdeki başrol şiddet diyebilirim.

 

Buradaki temel noktalardan biri de şiddeti, şiddetin doğurduğu paradoksudur. Yani Alex uyguladığı şiddet yüzünden daha sonra bolca şiddet görür fakat onu bu noktaya iten de devletin kontrol amaçlı uyguladığı şiddettir. Yani benim yorumuma göre film şiddeti işlerken bunun kökenini kontrole bağlıyor. Filmde önceden çetede olanların sonra polis olmaları ve bunun sayesinde de uyguladıkları şiddeti devlet sayesinde meşrulaştırmaları buna en güzel örnek. Yazının tanıtımdan çok analize doğru seyrettiğinin farkındayım fakat bunlar sadece en temel noktalar ve filmi izlerken bunlara ihtiyacınız olacak. Bunların yanında otorite sembollerine, nazilere, cinselliğe ve insan doğasına yapılan göndermeleri sizin fark etmeniz gerekiyor. 

clockworkorange_spraypic

Kısacası harika bir toplum ve insan eleştirisi diyebilirim, özellikle şiddet olgusuna ve devletin kontrol ideolojisine dikkat çekmesi açısından eşsiz. Ayrıca oyunculuk ve çekim teknikleri açısından da son derece tatmin edici. Mutlaka izleyin hatta mümkünse kitabını okuyun. Benim puanım 9,5.

*40. yıl yayınından bir tanıtım. (ne yazık ki altyazılı değil) ⇓

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: