THE HANDMAID’S TALE

Margaret Atwood’un aynı adlı romanından uyarlanan dizide, doğum oranları ciddi derecede düşmüş ve tüm dünya da bundan büyük ölçüde etkilenmiştir. Bu ortamı fırsat bilen köktendinci bir grup, ülke yönetimini ele geçirerek ani bir rejim değişikliği yapmıştır. Bu yeni rejim komutan eşleri hariç tüm kadınların haklarını ellerinden alarak onları ya hizmetçi ya da damızlık olmaya zorlamıştır. Damızlık kadınların tek görevi ise komutanların evlerinde yaşayarak onlardan hamile kalmak, nüfusu arttırmaktır. İşte bu kadınlardan olan Offred, bu distopik düzende hayatta kalmaya çalışırken bir devrimin de temellerinin atılmasına katkı sağlayacaktır.

Distopya alanının en iyi örneklerinden biri olan kitap aynı zamanda feminizm üzerinden giden en sağlam birkaç eserden biri bana göre. Kitabın yazarının da yapım ekibinde olmasının etkisi ile (büyük ihtimalle) dizi son derece kaliteli bir uyarlamaya dönüşmüş. Burada feminizm kelimesini kullansam da dizi aslında genel bir eşitlik eleştirisi yapıyor diyebilirim. Evet kadınlar üzerinden gittiği doğru ama tercihlerinden dolayı toplumun azınlıkta kalmış gruplarını da hikayede gösteriyor. İşte bu yüzden diziyi sadece feminist olarak görenlerin aksine ben, burada şu anki toplumumuzun nispeten erkek egemen zihniyetinin din ile sivriltildiğinde ne kadar tehlikeli hale gelebileceğinin portresini görüyorum. 

Öyle ki dizide, kadınların esaret hayatı yaşamaları, umutsuzluğa düşmeleri ve her zaman korku içinde olmaları, bana göre sokakta yürümekten dahi ürken günümüz kadınının gelecek korkularını yansıtıyor. Tabi ki bu sadece benim görüşüm fakat bunun küçük bir kısmı bile doğruysa toplumumuz oldukça karanlık bir yolda demektir. Dizinin derininden tekrar yüzeye gelirsek, kurgunun ve detayların harika olduğunu söyleyebilirim. Özellikle insanların giydiği renkler zekice düşünülmüş, bunlara dikkat edin ve bu renklerin neyi sembolize ettiğini görmeye çalışın. Ayrıca Elisabeth Moss başta olmak üzere oyuncuların neredeyse hepsi oldukça tatmin edici performanslar sergiliyorlar. 

rock

Kısacası sizi şimdi ve gelecek hakkında düşünmeye iten bu distopik diziyi mutlaka izleyin, hatta mümkünse kitabını da okuyun. Fakat rahatsız edici sahnelerinin olduğunu da söylemem gerek, yani zayıf bir mideniz varsa tekrar düşünün. Bir de ilk sezonu biten dizinin bu yıl diğer sezonunun yayınlanacağını da buraya not düşüyorum. Benim puanım 9.

⇓Fragman⇓

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: