PARASYTE

Izumi Shinichi, ailesi ile birlikte yaşayan bir öğrencidir. Bir gece parazit olarak adlandırılan ve uzaydan geldiği düşünülen solucan benzeri yaratıklar, insanların beyinlerine girerek onları ele geçirirler. Shinichi için gelen parazit başarısız olur ve hayatta kalabilmek için onun sağ eline yerleşmek zorunda kalır. Bunun bir rüya olduğunu sanan Shinichi, sabah kendi kendine hareket eden elini görünce her şeyin gerçek olduğunu anlar. Bundan sonra hayatta kalabilmek için birbirlerine bağımlı olan ikili, diğer parazitlere karşı kendilerini korumaya çalışırken kendi doğalarını ve benliklerini de sorgulamaya başlayacaklardır. 

Öncelikle bu animenin işleyişi ve özellikle sonunun tatmin etmemesi gibi yorum yapan 18 yaş altı insanların söylediklerini kesinlikle takmayın. Matrix için konusu idare eder aksiyon filmi demek gibi bir şey çünkü bu. Evet konusunu okuyunca bende yüksek bir beklenti ile başlamadım fakat bu sadece animenin su üzerindeki kısmı. Shinichi, parazite neden diğerleri değil de ben diye sorduğunda, her şey şansa gelişti yani kendini özel biri sanma yanıtını alıyor ve insanın varoluşunun anlamı olması kavramı daha en baştan hiç ediliyor. Sonrasında ise hayatta kalmak için öldür ve uyum sağla formatı bolca tartışılıyor. Yani burada şans eseri var olan parazit üzerinden harika bir insanlık çözümlemesi yapılıyor. Karakterin evrimi ise gerçekten etkileyici bir şekilde yansıtılıyor.

17 yaşındaki ergenin vücuduna başka bir gücün girip sağ elini ele geçirmesi, karakterini değiştirmesi ve etrafındaki insanlar ile problem yaratması göz önüne alındığında; kişilik ve cinsellik üzerinden harika bir Freud çözümlemesi de yapılabilir. Fakat bu da tablonun parçalarından biri. Yani insanın varoluş macerası ve bunu sorgulamasının tarihi alt metin olarak son ana kadar işleniyor. Sonunda ise izleyiciye bir soru sordurmaya çalışıyor, ama bu soruyu kendiniz bulmalısınız. Finali anlasanız da anlamasanız da bitirince içinizde anlamsız bir burukluk olacak ve sizi rahatsız eden ama bilmeniz gereken bir şeyi öğrenmiş gibi hissedeceksiniz (sonu iyi olmasına rağmen!). Anime burada son dersini vererek hayatın ve gerçeklerin acımasız olacağını söylüyor. 

parasyte_ending_by_otakubishounen-d8nangq

Kısacası bu anime pek çok açıdan ele alınabilir ve benim anlattığımdan farklı yorumlanabilir ama hayatı, ona henüz hazır olmayan bir ergenin üzerinden anlattığı bir gerçek. Eğer konusu güzel ve düşündürücü bir anime arıyorsanız mutlaka izleyin. Benim puanım 9. Fikir sahibi olmanız için ingilizce fragman aşağıda (en azından japonca değil).

⇓Fragman⇓

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: