PERSEPOLIS

İran’daki islam “devrimini” küçük bir kızın bakış açısından dinlemek ister misiniz?

giphy4

 

  Marjane Satrapi, genç ve meraklı gözleri ile ülkesinde olup bitenleri seyretmektedir. Şah’ın düşüşünden mutlu olan ailesi ise refah ve ekonomi açısından daha parlak bir geleceğin onları beklediğini düşünmektedir. Fakat onca zor zamandan sonra rahata ereceğini düşünen herkes aslında hayal kırıklığına uğrayacaktır. Yönetime gelen islamcı kesim, gerici uygulamaları ile ülkenin öncekinden de beter bir hale gelmesine neden olacak ve özellikle kadınlar için yeni bir cehennem yaratacaktır.

  Öncelikle Persepolis, diğer devrim filmlerinin aksine devrimin getirdiklerini değil götürdüklerini anlatması açısından oldukça özel bir konumdadır. Bunun yanında hem animasyon olması hem de böyle önemli bir olayı küçük bir kızın gözünden anlatması onu en orijinal filmlerin arasına yükseltiyor. Tabi bu kadar başarılı olmasının en büyük sebebi de tamamen gerçek olması. Persepolis aslında bir otobiyografik çizgi roman olarak çıktı daha sonra filmi yapıldı. Yani hikayedeki küçük kız aslında yazarın ve filmin yönetmeninin ta kendisi. İran’dan başlayıp Fransa’ya uzanan hayat hikayesini bu kadar etkileyici bir şekilde anlattığı ve ülkesindeki rejime inatla karşı çıktığı için bence Marjane ayakta alkışlanması gereken bir kadın.

  Film dönemin şartlarını ve iç yüzünü de oldukça vurucu bir şekilde aktarıyor. Özellikle islam cumhuriyeti sloganındaki “cumhuriyet” kelimesinden etkilenip dinci liberallere oy veren ve umutlanan halkın, aslında en başta “islam” kelimesinden korkması gerektiğini açıkça gösteriyor. Ayrıca toplumda kadınının tamamen itibarsızlaştırılmasını ve adeta köleleştirilmesini gözler önüne sermesi de oldukça can acıtıcı. Fakat bana göre seyirciye göstermek istediği en önemli şey halkın eski yaşamına ait olan eğlencelerini ve uğraşlarını gizli bir şekilde yapmaya devam etmesi. Burada vermek istediği mesaj bence şu; ülkedeki insanlar esirlerden farksızlar ve özgürlüklerini tekrar geri kazanabilmek için hala umutları var.

c499e9470d25b8e41afa1555a3ce4aa4f88c10ad_hq

  Kısacası size insanlığı sorgulatabilecek kadar etkili olan bu hayat hikayesini mutlaka izleyin. Hatta izlettirin. Benim puanım 8,5.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: