MINDHUNTER

70’li yılların sonunda iki FBI ajanı , katil psikolojisini anlayabilmek için devrim niteliğinde bir projeye girişirler. Hapisteki suçlularla görüşmeye başlayan ikiliye bir psikolog eklenip üzerine yatırım da yapılınca cinayet psikolojisi ve profil çıkarma alanlarının temelleri atılır. Bir yandan çeşitli davalarla da ilgilenen ekip , katillerle olan görüşmelerine devam ederken aynı zamanda kendi psikolojilerini de korumaya çalışacaklardır.

Fazla detay vermeden genel tanımını yapmaya çalıştığım Mindhunter , aslında oldukça ağır ve vurucu bir dizi. Özellikle seri katillerle olan konuşmalar ve gergin havası , izleyeni daha da yoğunlaşmaya itiyor. Yani kafanızın boşalmasını istiyorsanız bu yapımdan uzak durun derim. Fakat dikkatle izleyip üzerine düşünmek isteyenler için harika bir seçim olacaktır. Tabi yönetmen ve yapımcının da David Fincher (Fight Club, House of Cards, Se7en) olduğunu söylemem kalitesini daha iyi yansıtacaktır. Gergin havası ve karakterlerinin yanında izleyeni tatmin eden bir diğer özelliği ise sosyoloji ve özellikle psikoloji üzerine yapılan konuşmalar. 

Katiller temel alınsa da insan psikolojisi üzerine oldukça düşündürücü tespitler yapılıyor. Ayrıca kişi ve toplum arasındaki ilişkiye de oldukça güzel değiniliyor. Öyle ki yer yer bir sosyoloji dersi havasında geçen sahneler de mevcut. Tabi dizideki oyunculuklar da bu havanın korunmasında oldukça etkili. Başrollerdeki ajanlar gerçekten sağlam bir performans ortaya koyuyor diyebilirim. Fakat asıl can alıcı nokta bu değil. Büyük bir Fringe hayranı olarak Olivia Dunham karakterinin bu dizideki psikolog olduğunu söylemeden geçemem. Siz de birazcık bile benim gibiyseniz bunun üzerine Mindhunter’a başlayacağınızdan eminim. 

mindhunter-59db54d01ca0c

Fazla uzatmadan sadede gelirsem; FBI ve suç bilimleri tarihinde bir dönüm noktası olan psikolojik analiz ve profil çıkarma yöntemlerinin ortaya çıkışı harika bir şekilde anlatılıyor. Bu konulara ilgi duyuyorsanız ve zihninizi biraz çalıştırmak istiyorsanız mutlaka izleyin. Dizinin sonraki sezonlarda da kalitesini bozmayacağına güvenerek 9 veriyorum. 

⇓Fragman⇓

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: