KINGDOM

Savaşların ve hakimiyet mücadelelerinin olduğu eski Çin’de , ailelerini kaybetmiş Shin ve Hyou adında iki çocuk yaşamaktadır. Kardeş kadar yakın olan çocuklar hayatlarını köle olarak sürdürürken , aynı zamanda çalışıp tarihin en büyük generalleri olmanın hayalini kurmaktadırlar. Bir gün bu iki çocuğu çalışırken gören soylu biri Hyou’yu yanına alarak sarayda iş vermek için yanında götürür. Fakat kısa bir süre sonra çıkan isyandan yaralı olarak kaçan Hyou , Shin’in yanına gelir. Ona bir harita verip başladığı işi onun devam ettirmesini ister ve kollarında ölür. Şok içinde haritadaki yere giden Shin , görünüşü Hyou ile neredeyse aynı olan Çin’in varisi olan Zheng Yin ile karşılaşır. İkilinin kaderleri artık birleşmiş ve tarihi değiştirecek macera başlamıştır.

kingdom-5662909

Evet , artık manga tavsiyesi de vermeye başladım ve devamı da gelecek. Bunu için seçtiğim ilk manga benim de ilklerimden olan Kingdom. Öncelikle konusunu çin tarihinden aldığını fakat buna tamamen bağlı olmadığını da söylemeliyim. Yani birçok tarihi karakter var ama temel hikaye çoğunlukla kurgudan oluşuyor. Eğer Çin tarihi ilginizi çekiyorsa direk başlayın derim. Karakterlerin gelişimi ise gerçekten güzel aktarılmış. Ama daha önce manga okuyanlar , karakter çizimlerinin biraz değişik olduğunu hemen fark edeceklerdir. Bunu dert etmenize gerek yok çünkü birkaç bölümden sonra gözünüz alışıyor.

kingdom-4371231

Ayrıca Kingdom , dünya çapında en beğenilen ve yüksek puan alan mangalardan biri. Bence bunun en büyük sebebi ise muazzam çizimleri. Sadece karakter değil arka plan ve özellikle büyük savaş sahneleri gerçekten baş yapıt niteliğinde. Öyle ki kalabalık savaş sahneleri denildiğinde dünya çapında bir numara diyebilirim. Bu detaylara ve nispeten ağır bir döneme rağmen aslında okuması son derece kolay bir manga. Karakterlere kendinizi kaptırdığınızdan itibaren oldukça hızlı ilerlemeye başlıyorsunuz. Fakat hızla okunduğu için çabuk bitirebileceğinizi sanmayın sakın , çünkü Kingdom 500’den fazla bölüme sahip ve hala devam ediyor. Yani bitecek gibi bir seri değil , zaten bitirmek isteyeceğinizi de sanmıyorum. 🙂

kingdom-4932651

Kısacası Çin tarihiyle harmanlanmış , müthiş çizimleri olan ve başlayınca bırakılamayan epik bir macera. Hatta yaşayan bir efsane. Daha ilk manga yazım olsa da puan kırmıyorum ve 10 veriyorum. 

Not: Seriyi türkçe okumak isterseniz Puzzmos ve Manga-tr gibi kaynaklar mevcut. İngilizce okursanız da Mangazone uygulamasını tavsiye ederim. Hem telefonda kolay okunuyor hem de ingilizce pratiği için güzel bir yöntem.

⇓Örnek Sayfalar⇓

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: