FROM THE NEW WORLD

Kendi doğanızla yüzleşmeye hazır mısınız?

1659-1-89a19bab4ba66d3edf13d6f053d85862

Günümüzden 1000 yıl sonrasında insanlık , lanetli güç olarak adlandırılan telekinezi yeteneği ile çevresine hükmetmektedir. Tüm kültürün bu gizemli güç etrafında şekillendiği ve teknolojinin buna bağlı olduğu toplumda yaşayan 5 çocuk , eğitimleri için bir geziye çıkarlar. Bu gezi sırasında antik bir kütüphane robotuyla karşılaşırlar ve geçmişi merak ederler. 1000 yıl önce yaşanan kıyameti , buna sebep olan şeyi , bu arada geçen zamanda ne olduğunu ve en önemlisi de şuan ki toplumun nasıl işlediği gerçeğini öğrenirler. Gerçeği kendilerine saklayan çocuklar birbirlerine sahip çıkmaya çalışırken düzenin çökmesinden de sağ çıkmaya çalışacaklardır.

Biliyorum konusunu biraz muğlak yazdım fakat seri aynen bu şekilde başlıyor ve sonunda da ilginç bir şey oluyor. İlk bölümlerde çocuklar gerçeği öğrenince ne hissettiyse siz de serinin sonunda böyle hissediyorsunuz; gerçeği görmenin verdiği rahatsızlığı ve değiştirememenin çaresizliği. Bunun doğal sonucu olarak da topluma uyum sağlayamama etkisi güçleniyor. Bu açıdan bakıldığında hoş vakit geçirtmediğini ve cehalet mutluluktur sözünü betimlediğini söylemeliyim. Fakat felsefik , psikolojik , sosyolojik ve hatta evrimsel yönü açısından bakıldığında adeta bir baş yapıt. Yani bu anime aslında , bilmek lanetlenmektir deyiminin tam bir betimlemesi.

Tamam da bunu yaşatacak kadar ne anlatabilir diye sorabilirsiniz. Aslında çok basit; insanın (yani sizin) rahatsız edici ve vahşi yönünü , ayna formatında size yansıtıyor. Tabi ki bunu sosyolojik ve felsefik teori oluşturur gibi yapması sizi durdurup düşünmeye itiyor. Örneğin oradaki toplumu , stres anında kavgadan kaçmak için seks yapan bir primat türü (bonobo) ile karşılaştırıyor. Bunun gibi daha pek çok çarpıcı sav mevcut. En iyisi içeriğini daha fazla anlatmayayım da işlenişe değinip yazıyı bitireyim ki merak edin.

Animenin konusu harika olsa da işleniş tarzı onu etkileyici yapan temel etken. Sadece tek bir örnek vermek istiyorum. Diziyi izlerken size görüntünün altında bambaşka bir gerçeklik olduğunu hissettiriyor ve o güzel yemyeşil manzarayı oldukça gergin şekilde izlemenizi sağlıyor. İşleniş konusundaki sağlamlığını buradan anlayabilirsiniz. Fakat bunun ağır bir anime olduğunu ve derin anlamlar taşıdığını unutmayın. Yani sıkılacaksanız başlamayın demek istiyorum. 

Kısacası bu animeyi kısaca anlatamıyorum. 🙂 Mutlaka izleyin ki siz de benim kadar rahatsız ve uyumsuz olun. Puanım 9

*Orijinal adıyla ararsanız kolay bulursunuz “Shinsekai Yori”

⇓Tanıtım Videosu⇓ 

(Everybody Wants to Rule the World şarkısı eşliğinde)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: