ROGUE ONE

Cumhuriyetin çöküşünden sonra yükselen İmparatorluk galaksiye hükmetmeye başlamıştır ve yeni silahları Death Star da bitmek üzeredir. İmparatorluğa karşı kurulan isyan hareketi bu yeni silahın ortaya çıkmasıyla hız kazanır. Babası bu silahın yapımında çalışan Jyn Erso ise o ve isyan arasında bir köprü vazifesi görerek harekete katılır. Sonrasında galaksinin kaderini belirleyecek olan göreve çıkarak Death Star’ın planlarını ele geçirmeye çalışırlar.

Star Wars izleyenlerin hatırlayacağı gib 3. bölümde jedi şövalyeleri temizlenmiş cumhuriyetin tüm kalelerine girilmiş ve halk zapturapt altına alınmıştı. Aslında ilk film olan 4. bölümde ise halk kurtuluş ordusu formatında bir isyan birliğinin kurulduğunu ve bu birliğin Death Star planlarını çalıp Luke ve saz arkadaşlarına verdiğini izledik. İşte Rogue One bu planları çalan birimin adı. Yani film 3. ve 4. bölümlerin arasında geçiyor. Ama bu yüzden seriden bağımsız olduğunu sanmayın sakın , film o kadar güzel bir birleştirme görevi görüyor ki bana göre 3,5 numaralı Star Wars bölümü adeta. Ayrıca seriye ait tanıdık yüzler de fazlasıyla gözüküyor. 

3 ve 4 arası dedim fakat tam olarak 4. bölümün hemen öncesi demek daha doğru olur herhalde. Çünkü film boşluğu doldursa da sonunda planların Darth Vader’dan kaçırılarak Prenses Leia’nın eline bırakılmasıyla yani Star Wars’ın ilk sahnesine bağlanarak bitiyor. Bu arada evet filmde Darth Vader da var. 🙂 Ayrıca tüm bu uyum ve birleşimin yanında filmin özgün karakterlerinin yaratımı da oldukça başarılı. Jyn Erso’nu hikayesi , geçmişle bağlantısı ve diğer karakterlerle olan çatışması da gerçekten kaliteli diyebilirim. Bunun yanında aydınlık ve karanlık tarafların sembolizmi ile klasik Star Wars ruhunu da size hissettirmeyi başarıyor.

vader

Kısacası ara film değil 3,5. bölüm denebilecek kadar güzel bir birleştirici yapım Rogue One. Serinin hayranları için mutlaka izlenmesi ve yeni başlayacaklar içinse kesinlikle atlanmaması gereken bir yapım olmuş. Benim puanım 8,5. Güç sizinle olsun!

⇓Fragman⇓

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: