IT

Balon ister misin?

tumblr_inline_opnbi5orlw1uj9uck_540

Maine’in küçük ve gözlerden uzak bir kasabasında yaşayan 7 çocuk , hayatın zorluklarına karşı birlikte mücadele vermektedirler. Kendilerine Kaybedenler Kulübü diyen grup , yaşadıkları kasabada insanların sürekli kaybolduğunu ve bunu kimsenin araştırmadığını fark ederler. Bunun üzerine kasabanın geçmişini araştırdıklarında bu olayların 27 yılda bir tekrar ettiğini keşfeden çocuklar , sonunda kaybolmaların sorumlusu palyaço Pennywise ile karşı karşıya gelirler. Aralarından birinin kaçırılmasıyla harekete geçerler ve en büyük korkularının şekline giren bu ürkütücü yaratığın yaşadığı yere giderek onunla yüzleşmeye karar verirler.

Öncelikle; biraz sinema ve edebiyat tecrübesi olan herkes uyarlama bir filmin , kitabını neredeyse hiçbir zaman geçemeyeceğini bilirler. Bu yüzden fırsatınız varsa önce mutlaka kitabını okuyun diyerek mesajımı veriyorum ve filme geçiyorum. Daha fragmanı yayınlanmaya başladığı zaman bile bütün dikkatleri üzerine çeken “IT” , şuanda resmi olarak tüm zamanların en başarılı ve en çok izlenen korku filmi olarak ilk sıraya yerleşti. Ama ban kalırsa sadece korku filmi olarak bakılmaması gereken bir yapım olmuş çünkü içinde mizah unsuruna kadar neredeyse tüm öğeleri barındırıyor. Bu yüzden de film , efsane değil ama gerçekten “olmuş” dedirtiyor. (Bilmem anlatabildim mi?)

Yukarıda da bahsettiğim gibi filmin başarısı her öğeyi güzelce bir arada toplaması ama bu öğeler neler? Öncelikle gerilim sahnelerinin gerçekten harika olduğunu itiraf etmeliyim. Görsellik ve Pennywise tabi ki en göze çarpan etkenler fakat dikkatli izleyiciler için dahası da var; arka fonda şarkı söyleyen küçük kız ve kuzu sesleri gibi eski korku filmlerinin temel unsurları bu modern filmde tekrar canlanmış. Bu hem bir saygı duruşu sağlamış hem de eskiyle yeninin birleşiminin ne denli etkili olabileceğini göstermiş.

Bir diğer öğe ise mizah; evet korku filminde mizah olursa atmosfer bozulabilir ama bu daha önce başarılmadığı için ortaya çıkacak yeni havayı hiç düşünmemiştik. Bana göre filmin en önemli noktası da işte bu; gerilim ve mizahın iç içe koyularak birbirlerini sıfırlamadan verilebilmesi. Bu komedi unsurunu bu kadar iyi yapan ise Stranger Things’den tanıdığımız fırlama bir çocuk ama bundan bahsetmeyeceğim , izleyip kendiniz görün. 🙂 Ayrıca yeri gelmişken çocukların oyunculuklarının da oldukça başarılı olduğunu söylemeliyim. Yetişkinlerin de hikayeden uzak ve sönük gösterilmesi güzel bir dokunuş olmuş ve çocukları ön plana çıkarmış.

anigif_sub-buzz-544-1490815167-4

Son olarak da bu hikayenin 2 parça olduğunu hatırlatmak isterim. Yani çocukları 27 yıl sonra yetişkin olarak izleyeceğimiz devam filmi de kısa süre içinde çekilecek. Sonuç olarak ben , bunu bilmeden filmin sonunun sönük olduğundan  şikayet edenler ya da bunu ayrı bir film olarak görmeyip sadece kitaba bakarak yorumlayanlar gibi puan kırmıyorum ve 8,5 veriyorum. Fakat devam filminden beklentimin daha yüksek olduğunu da belirtmeliyim.  Balon isteyen?

*Fragmana azıcık bakın yeter , ondan sonra kesinlikle izlemek isteyeceksiniz.⇓

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: