NEON GENESIS EVANGELION

2000 yılında Second Impact adıyla bilinen bir felaket dünya nüfusunun yarısını yok eder ve beraberinde tüm buzullar erir. Birleşmiş Milletler bunun sebebinin bir meteor olduğunu söylese de aslında gerçek bundan çok farklıdır. 2015… Angels adı verilen yaratıklar ortaya çıkmaya başlar ve insanları yok etmeye çalışırlar. En güçlü silahların bile etkili olmadığı bu yaratıklara karşı Evangelion denilen dev biyolojik robotlar üretilir fakat bu robotları kontrol edebilenler sadece 2000 yılındaki felaketten sonra doğanlardır. Ikari Shinji de bu görev için çağırılan bir çocuktur. Bu görevi yapmak istemese de başka çaresi olmayan Shinji pilotluğa başlar ve hayatı tamamen değişir.

Konusundaki bilim kurguya yada resimlerdeki dev robotlara aldanıp bunun düz bir çizgi film olduğunu düşünebilirsiniz ama bir şans verip izlerseniz aslında öyle olmadığını görürsünüz. Beyin yakan animelerden biri olan Evangelion , 90’lı yıllarda adından en çok söz ettiren yapımlardan biri oldu ve bunun sebebi görselliği ya da aksiyonu değil. Yaratıcısının bu animeyi akıl hastanesinden çıktıktan sonra yaptığını söylersem içeriğinin ağırlığına dair bir fikriniz olur sanırım. Animenin tamamını bir sembolizm dersi gibi düşünebilirsiniz çünkü tarihten psikolojiye , komplo teorilerinden hristiyan mitolojisine kadar her şey burada mevcut.

Tabi bu animeyi düz bir şekilde izlememelisiniz çünkü bu şekilde daha da anlaşılmaz hale gelecektir. Seriyi izlerken anlatılan şeyleri araştırırsanız bir kütüphanelik bilgilere ulaşırsınız ve bence animenin asıl değeri de bu kendinden büyük bilgi yığınını sunması. Eğer bu şekilde izlerseniz robotların içine anne karnı benzetmesi yapıldığını ve bunun üzerinden Freud çözümlemeleri yapıldığını kendiniz de fark edebilirsiniz. 😉 Ayrıca son 2 bölümü o kadar anlaşılmaz yapılmış ki bunun için sonradan bir film de çıkarılmış. Finali daha anlaşılır hale getirmek için The End Of Evangelion adlı bu filmi de mutlaka izlemelisiniz. Peki bu filmi izleyince her şey tam anlamıyla kavranabiliyor mu , pek sayılmaz. 😀

end-of-evangelion-clipart-19

Kısacası Neon Genesis Evangelion , türünün nadir örneklerinden biri diyebilirim. Psikanaliz ya da mitoloji merakınız varsa tam size göre. Ya da benim gibi beyninizi mıncıklayan , üzerine düşündüren yapımlardan (fringe, lost, Mr Nobody) çok zevk alıyorsanız bunu da mutlaka izleyin. Benim puanım 9.

  1. 3 bölümlük yeni seriden önce klasik serinin izlenmesinden yanayım. Klasik Evangelion serisi modern bilgisayar efektlerinden yoksun olduğu için daha fazla el emeği içeriyor, klasik anime tarzı hayranlarını tatmin edecek biçimde daha fazla anime tadında ayrıca daha mistik, daha şaşırtıcı, daha anlaşılır, daha kanlı ve daha dramatik. özellikle serinin sonradan ilave edilmiş sonu olan “end of evangelion” bölümü gerçek bir başyapıt. tavsiye ediyorum.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: