DALLAS BUYERS CLUB

Gerçek bir hikayeden esinlenen filmde 1986 yılında AIDS teşhisi konulan ve 30 gün ömür biçilen Ron Woodroof’un yaşadıkları anlatılıyor. Teşhis sonrasında yasal olan tek ilaç AZT’yi almaya başlar fakat kısa süre içinde sağlığının giderek kötüleştiğini fark eder. Bunun üzerine FDA tarafından onaylanmamış ilaçları dünyanın dört bir yanından toplamaya başlar ve bu ilaçların ona daha iyi geldiğini keşfeder. Ardından kendisi gibi olan hastaların da bu ilaçlardan faydalanması için Dallas Buyers Club adında bir ağ kurar. Devletin onayladığı ilaçtan daha etkili bir tedavi geliştirdiği için de hemen dikkat çeker. Kendi ilacı satılmayan devlet de Ron’u yasal yollardan köşeye sıkıştırmak için harekete geçer.

Biliyorum konu kısmı biraz uzun oldu fakat bunu tam olarak yazmam gerekiyordu çünkü olayın ciddiyetini ve tarihsel önemini en başta belirtme gereği duydum. Bu bilgilendirmeyi geçip filmin değerlendirme kısmına gelirsem ; dönemin düşünce yapısını ve insanların psikolojilerini harika bir şekilde yansıttığını söylemeliyim. Özellikle baş karakterin öncelerde homofobik olması ve zaman içinde yaşadığı değişim gerçekten ustaca işlenmiş. Tabi bunun yanında ilaç piyasasının kirli yüzü ve devletin “işlevsizliği” de gözler önüne serilmiş. Yani işleniş ve konu açısından hatasız diyebilirim fakat bu filmi kesinlikle izleyin dememin aslında iki adet sebebi var: Matthew McConaughey ve Jared Leto…

Öncelikle ikisinin de rolleri için kilo verip gerçek anlamda tanınmaz hale geldiklerini ve performansları ile oscar aldıklarını belirtmeliyim. Filmin başlarında bağımlı ve homofobik olarak karşımıza çıkan M.McConaughey , işte gerçek oyunculuk dedirtiyor adeta. Fakat sonra kadın kıyafetleri içinde transeksüel bir adam olarak Jared Leto ortaya çıkıyor. Bana göre Leto , diğerini de aşan bir oyunculuk sergiliyor ama ön plana çıktığı vurucu bir sahnesi bulunmuyor. Bu yüzden biraz önü kapatılmış gibi gelse de bence unutulmaz performanslar arasına girmeyi hak ediyor. Bu iki aktörün rolleri için neler yaptıklarını görmek de oyunculuğa farklı bir gözle bakmanıza sebep oluyor.

Kısacası bu filmde içinize dokunma potansiyeli olan güzel bir konu ve muazzam oyunculuklar seyredeceksiniz. Bu imkanı iyi değerlendirin ve filmi mümkün olduğunca bölmeden izlemeye çalışın. Benim puanım 8,5.

⇓Fragman⇓

large

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: