NARCOS

1970’li yıllardan itibaren uyuşturucu ticaretinin zirvesinde olan Medellin karteli , özellikle Pablo Escobar’ın liderliğinde zenginliğini katlayarak arttırdı. Kokain üretimi ve kaçakçılığı konusunda tek isim haline gelen Escobar ise 1990’lı yıllarda dünyanın en zengin 7. kişisi konumundaydı. Amerikalı bir ajanın ağzından anlatılan dizi onun bu konuma nasıl geldiğini anlatıyor ve  imparatorluğunun yükselişi ile çöküşüne tanıklık etmemizi sağlıyor.

 

Yukarıda da belirttiğim gibi konusu son derece basit; Pablo Escobar ve onun kurduğu uyuşturucu imparatorluğunun hikayesi. Diziyi başarılı kılan ise tarihe bağlı kalması ve gerçekçiliği. Yani barındırdığı karakterler ve olaylar gerçekle neredeyse tamamen aynı. Hatta yer yer gerçek görüntülere , fotoğraflara ve haberlere de yer veriliyor. Bu da 30 yıl önceki olaylara sanki oradaymış gibi tanık olmanızı sağlıyor. Tabi ki bu gerçekliği sağlamak adına dizideki karakterler çoğunlukla İspanyolca konuşuyor fakat alt yazılı izlediğimiz için bir sorun olmuyor hatta (çoğu küfür olsa da) yeni kelimeler bile öğretiyor. 🙂

 

Dizideki oyunculuklara gelirsek karakterlerin neredeyse hepsi ödül alacak kadar başarılı canlandırılmış. Özellikle Escobar’ı canlandıran Wagner Moura’nın diziden önce İspanyolca bilmediğini ve bu rol için öğrendiğini belirtmeliyim. İzlerken bunu göz önünde bulundurursanız hayranlığınız bir kat daha artar. Zaten oynadığı karaktere de hayran olmamak mümkün değil. Tamam Escobar kötü olabilir ama başardığı şeyleri görmek Hitler’e saygı duymak gibi bir his yaratıyor. 

 

“Bu arada dizi 2 sezon sonunda Escobar’ın hikayesini sonlandırıyor ve bitiyor.” dedik fakat yapımcılar herkesi şaşırtarak 3. sezonun haberini verdiler. İyi de adam öldü nereye devam ediyorsunuz diye soranlara ise bu dizi tek bir adamı anlatmak için başlamadı cevabını verdiler. Zaten dizinin adına tekrar bakınca anlaşılıyor; Narco İspanyolca’da uyuşturucu baronu anlamında kullanılıyor , sonuna “s” eklenince de çoğul oluyor. Yani buradan çıkaracağımız anlam , her sezon başkasını anlatıp 10 sezon bile yapabilirler. 3. sezonda da Cali karteli anlatılacakmış. Tabi devamı ne kadar tutar bilinmez fakat ben ilk iki sezona 9 veriyorum ve kesinlikle izleyin diyorum.

⇓Fragman⇓

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: