SWORD ART ONLINE

2022 yılında Sword Art Online adında bir sanal gerçeklik oyunu (VRMMORPG) piyasaya sürülür. Nerve Gear denilen bir başlık sayesinde oyunun içine girebilen oyuncular ilk günde saatlerini burada geçirirler. Daha önce beta testine katılan Kirito da bu oyuncuların arasındadır. Fakat gün sonunda oyuncular çıkış yapamadıklarını fark ederler. Oyunun yaratıcısı Kayaba Akihiko herkesi bir yerde toplayarak oyundan çıkmanın tek yolunun 100 katı da geçip son Boss’u öldürmek olduğunu söyler. Ancak bu o kadar kolay olmayacaktır çünkü oyuncular bu dünyada ölürlerse gerçek dünyada da öleceklerdir.

Oyun konulu animelerin en ünlüsü hatta belki de en iyisi olan SAO üzerine pek çok şey yazıldı fakat bunlara biraz sonra değineceğim. Öncelikle oyun dünyasını ve içindeki işleyişi mükemmel bir şekilde yansıttığını söylemeliyim. Hayatında azıcık bile oyun tecrübesi olan insanları hemen etkisi altına alıyor. Oyun meraklılarını ise kendine adeta aşık ediyor. Bu yönü ile bana göre en iyi oyun animesi. Buna ek olarak oyunun içinde kalıp yaşam savaşı veren oyuncuların psikolojilerini başarıyla aktarıyor.

Bir de romantizm etkeni var ki bu animeye başlarken hiç bu kadar etkileneceğimi tahmin etmemiştim. Kirito karakteri iyi hoş olsa da herkese göre en samimi ve en cana yakın kadın karakter bu animede. Sebebini kimse anlayamasa da “Asuna” , evlenmek istediğiniz anime karakteri anketlerinde tartışmasız bir şekilde her zaman bir numarada. İzleyince ne demek istediğimi tam olarak anlayacaksınız. Ayrıca reyting düşmesin diye sona kadar birbirlerine açılamama klişesi de yok. Daha ilk bölümlerden birbirlerine açılmaları ilk defa rastladığım ve beni tuhaf şekilde etkileyen bir işleniş tarzı. (belki de kalite düştü muhabbetinin sebebi budur)

Son olarak da kalitenin azalması konusuna gelelim. Bu bir gerçek fakat sanmayın ki izlenemez bir hal aldı. Bana göre ikinci sezon tek başına 8 puan alabilir ama ilk sezon gerçekten efsane. Özellikle ilk 14 bölüm benim için 10 puanlık diyebilirim. İşte tam da bu yüzden izlemezlik etmeyin çünkü diğer sezon yoğun istek üzerine yapıldı ve doğal olarak ilkinin başarısını yakalayamadı. Azıcık ecchi serpiştirilmesi de biraz tepki topladı. Yani kısacası devamı kötü değil başlangıcı çok iyi. Bu söylediklerimi dikkate alın ve izlemeyip bekletiyorsanız mutlaka izleyin(en azından ilk sezonu). Benim tüm seriye puanım 8,5.

sword-art-online-502e692acf755

*Gifleri biraz abarttım yüklenmezse az küfür edin 😀

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: