DUNKIRK

2. Dünya Savaşı sırasında Nazi’lerin ilerleyişi ile İngiltere, Kanada, Fransa ve Belçika’ya ait müttefik ordularından 400 bin kadar asker Dunkirk bölgesinde mahsur kalır. Bu bölge Fransa’nın İngiltere’ye en yakın yeri olsa da arada aşılması gereken bir deniz vardır ve düşman giderek etraflarını sarmaktadır. Kurtarılıp eve dönmeyi bekleyen askerler evlerinin onlara geleceğinden habersiz bir şekilde çaresizce hayatta kalmaya çalışacaklardır.

 

Öncelikle Dunkirk bir savaş filmi değil , savaşın filmi. Bu uyarıyı en başta yapmak istedim çünkü karakterlerin ve senaryonun zayıf olduğu yönünde yorumlar yapıldı. Bu film standart savaş filmleri gibi savaşın içinde birkaç kişinin etrafında şekillenen ve romantizm içeren duygusal yapımlardan değil. Nolan burada karakterleri ve diyalogları oldukça az tutmuş çünkü 400 bin kişinin hayatı söz konusuysa bireysellikten bahsedilemez. Bu bakış açısıyla yapıldığı için filmin asıl amacı sizi de o insanların arasındaymış gibi hissettirmek yani savaşı insanlar üzerinden anlatmak değil onu yaşatmak.

 

Burada da görsellik ve müzik devreye giriyor. Filmdeki görsellik ve gerçekçilik gerçekten muazzam bir seviyede. Yanınızdan geçen uçaklar ve patlayan bombalar ile adeta savaşı size getiriyor. Müzik ve ses miksajı ise bambaşka bir hikaye. Bir an bile olsun rahatlamanıza izin vermeyen müzik ve film boyunca kulağınızın dibinde tik tak eden saat , finale kadar sizi diken üstünde tutuyor ve savaşın tüm stresini yaşatıyor. Ayrıca düşman askerinin bir kere bile görülmemesine rağmen nefesini ensenizde hissettirmesi de Nolan farkı diyebilirim.

 

Diğer bir konu ise zaman problemi. Film en başta size farklı hızda ilerleyen 3 farklı zaman ve mekan sunuyor. Bir hafta , bir gün ve bir saat olarak en başta belirlenen bu üç zaman oldukça riskli bir öğe olsa da Nolan bunun altında kalkmış ve finalde birleşene kadar kafa karışıklığı yaşatmamış. Yani tüm bunların yanında az karakter , az diyalog ve sade bir senaryo olması hata değil bilinçli verilmiş bir karar. Bunun sayesinde savaşı anlatan filmlerin arasından sıyrılıp savaşı yaşatan bir film olmuş Dunkirk.

1498507347_dunkirk-poster

Bu filmin sinema eleştirmenlerinden neredeyse tam puan ve “kaliteli” seyirciden ortalama 9 puan alacağını düşünüyorum. Fakat savaşın tüm çaresizliğini , hayatta kalma çabasını ve saf korkuyu bu kadar iyi hissettiren kaç film var ki? Bu yüzden Sezar’ın hakkını da Nolan’a veriyorum; benim puanım 10. Kesinlikle izleyin!

Fragman

 

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: