FIREFLY

2517 yılında insanların yeni bir yıldız sistemi keşfetmesi ve galaksiye yayılmasından sonra geçen hikayede , Serenity adındaki geminin mürettebatının başından geçen maceralar anlatılıyor. Kaptan Malcolm Reynolds ve ikinci kaptan Zoe , bir ayaklanma sırasında omuz omuza savaşmış ancak kaybeden tarafta yer almışlardır. Bundan sonra serbest çalışmaya başlayan mürettebat , zamanının çoğunda galaksi boyunca gezen uzay kovboyları haline gelmiştir.

Televizyonun efsaneleri arasında sayılan Firefly , uzun süre önce çekilmesine rağmen hala sağlam bir kitleye sahip. Fakat sizi en başta uyarmam gereken bir konu var; dizi ilk sezon sonunda iptal edildi. Hedeflenen reytingi sağlamadığı için diziyi kaldıran kanal bu kadar efsane olacağını tahmin edemediği gibi yeni sezon çekilmesi için yapılan tüm ısrarlara inatla karşı çıktı. Daha sonra tamamlamak maksadıyla Serenity adında bir film yapılsa da biz dizinin hayranları için Firefly hala yarım kalan bir hikaye diyebilirim.

Dizinin içeriğine gelecek olursak western ve bilim kurgunun harika bir birleşimi diyebilirim. Teknolojinin gelişmiş olduğu gelecekte geçse de nispeten daha ilkel ya da atmosferin problemli olduğu gezegenlerde kovboy gibi at üstünde seyahat edebiliyorlar. Bu hafif distopik tarz diziye tam anlamıyla özgün bir hava katıyor. Yani uzay kovboyları tanımını sonuna kadar hak ediyor.

firefly-4fb6dcb728a70

Kurgusu ve işlenişinin yormaması sayesinde diziyi oldukça kolay izliyor ve çabuk alışıyorsunuz. Bu yüzden de devamı gelmeyince sonunda bir burukluk oluyor , uyarmadı demeyin. Yani daha da uzatmadan tv’nin kült yapımları arasında sayılan bu uzay kovboylarının maceralarını kısa da olsa mutlaka izleyin diyorum . Benim puanım 9.

⇓Fragman⇓

1 yorum

  1. Serenity (2005) keyif aldığım ve arşivime kattığım bir bilim-kurgu yapımıdır ama film hakkında derinlemesine bir araştırma yapmamış olduğumdan diziden haberim yoktu. öğrendiğime sevindim. paylaşımın için teşekkürler.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: