DR. STRANGELOVE

Stanley Kubrick’den harika bir politik kara komedi!

giphy

Soğuk savaşın devam ettiği yıllarda Ruslara saldırmak için bahane arayan General Jack D. Ripper , Rusların “Amerikan halkının vücut sıvılarını kirlettiği” sebebiyle Sovyetler’e sürpriz bir nükleer saldırı yapmaya karar verir. General , Rus sınırında seyreden bir uçağa saldırı emri verince , Amerikan başkanı durumu değerlendirmek için Pentagon’da bir toplantı düzenler. Operasyonun devam edip etmeyeceği tartışılırken Rusya’nın elinde muazzam güçte bir karşı saldırı silahı olduğu ortaya çıkar. Eski Nazi bilim adamı Dr. Strangelove tarafından yapılan Kıyamet Günü Silahı , dünyadaki tüm yaşamı sona erdirebilecek bir güce sahiptir ve dünyanın kaderi de bu adamların elindedir.

Yazının en başında Kubrick yapımı diye belirttim ki normal bir film izleyeceğinizi düşünmeyin diye. Çünkü onun filmlerinin tamamı için ; tespitler , göndermeler ve harika sahnelerden oluşan başyapıtlar diyebilirim. Bu filmde de soğuk savaş dönemini ve psikolojisini politik hiciv yoluyla mükemmel bir şekilde eleştiriyor. 1964 yapımı olduğu için günümüzde pek popüler değil maalesef fakat gerçek sinemadan anlayanların mutlaka izlemesi gereken bir yapım olduğunu düşünüyorum. Özellikle de içerdiği göndermeler açısından diğerlerinden ayrı bir öneme sahip. 

Öncelikle karakterlerin isimlerine dikkat etmelisiniz. Generalin ismi ünlü katil Karındeşen Jack ile aynı , hatta okunuşu aynı olsun diye aradaki “the” yerine D harfi koyulmuş. Bu katilin sadece fahişeleri öldürdüğü detayını verip diğer isimlere de kısaca değineceğim , sonrasında bunu neden yaptığımı anlayacaksınız. Amerika başkanının ismi Merkin , argoda kadın cinsel organı anlamına geliyor hatta soyadı olan Muffley de etrafındaki kıllı bölge demek.(belki de sırf bu yüzden oscar vermediler :D) SSCB başkanı Kissoff isminin geldiği yer gayet açık , büyükelçi Sadesky ise sadist kelimesine ve yazar Sade’ye bir gönderme. Bunlar sadece en göze çarpan örneklerdi , kalanını size bırakıyorum.

Tüm bunları anlatmamın sebebi filmde , aptal erkek zihniyeti ile cinselliğin dünyadaki savaşların ve yıkımın kaynağı olduğunu göstermeye çalışılması. Kubrick , film boyunca erkeklerin ve onların düşünce tarzlarının dünyayı yıkıma sürüklediğini anlatmaya çalışıyor aslında. Yapımın en büyük göndermesi bu olsa da içinde birçok eleştiri de mevcut fakat yazıyı roman haline getirmek istemediğim için ben sadece en önemlisine değindim. Yani film pek çok mesaj veriyor ve içinde bulunduğu döneme göre değerlendirirsek son derece kritik tespitler içeriyor.

dr-strangelove-or-how-i-learned-to-stop-worrying-and-love-th-51dc52f3d583a

Kısacası bu film içinde bulunduğumuz dünyayı ne hale getirdiğimiz ve türümüzün ne denli aptal olduğunu kara komedi yoluyla gözler önüne seriyor. Ayrıca bir erkek olarak kendi adıma utanmama sebep olduğunu da itiraf ediyorum. Benim bu başyapıta puanım 9.

1 yorum

  1. Etkileyici bir alternatif tarihi tasvir eden, komediyi, gerilimi, insancıl mesajlarla başarılı biçimde birleştiren, nükleer silahlanma karşıtı, anti-militarist bir yapım. seyirlik ve kesinlikle arşivlik.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: