TRUMAN SHOW

Truman , bir adadaki huzurlu ve sakin bir kasabada yaşamaktadır. Güzel bir karısı , dostları ve bir de işi vardır. Fakat Truman , sorunsuz ve huzurlu yaşamında bir eksiklik olduğunun hep farkındadır. Bir gün öldüğünü bildiği babasını sokakta görür ama adam bir anda ortadan kaybolur. Sonraki günlerde yaşadığı gizemli olaylar artmaya ve o da bunları sorgulamaya başlar. Truman yavaş yavaş , yaşadığı hayatın gerçek olmadığını fark etmektedir.

 

Truman Show , çıktığı ilk dönemde oldukça ses getirmiş ve klasiklerin arasına girmeyi başarmış harika bir film. Henüz biri bizi gözetliyor tarzı programların ortaya çıkmadığı yıllarda çekildiği düşünülünce ne kadar yaratıcı bir senaryoya sahip olduğu daha da önem kazanıyor. Bir insanın doğumundan itibaren tüm yaşamını ona fark ettirmeden tv programı haline getirmek gerçekten dahice. Bu karakteri oynamak da gerçekten zor fakat Jim Carrey , Truman rolünün hakkını vermiş diyebilirim. Hatta bana göre onun en başarılı filmi bu.

 

Filmin konusu ve oyunculuk harika olsa da asıl ön plana çıkan yönü içerdiği felsefi bakış. İlk olarak Truman’ın çevresindeki insanların rolleri , bizim günlük hayattaki toplumsal rollerimize harika bir gönderme. Ayrıca onun adada kalması için söylenen sözlere de dikkat etmek gerekir. Evlenip çocuk yapması , denize ve dış dünyaya açılmaması gerektiği ona sıkça söylenir hatta çevresindeki her şey elindeki ile mutlu olmasını ima etmektedir. İşte burada sormamız gereken soru şu “onun hayatı gerçekten bizimkinden farklı mı?”.

 

Filmi açık bir kafayla izlemeniz önemli çünkü Truman’ın tüm engelleyicilere karşı gelip alışık olduğu dünyayı bırakarak belirsiz olan yeni hayatına adım atması , sizi de güvenli alanınızdan çıkıp dış dünyaya açılmaya teşvik edebilir. Bu yönü ile kesinlikle izlenmeyi hak ediyor. Yani kısacası Truman Show , yaratıcı bir konun yanında hayat değiştirebilecek felsefi perspektif de sunan harika bir film. Benim puanım 8,5.

 

1 yorum

  1. Aynı anda dramatik, komik ve heyecan verici olmayı başarabilen çok özel bir yapım, sağlam bir televizyon ve medya eleştirisi.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: