HUGO

Sinemanın ilk yıllarını aydınlatan masalsı bir macera!

tumblr_lzpusnthdv1r4pkz9

Hugo Cabret , Paris tren istasyonunda yaşayan ve oradaki saatlerin düzgün çalışmasından sorumlu olan kimsesiz bir çocuktur. Bir yangın sırasında saat ustası olan babasını kaybeden Hugo , ondan yadigar kalan otomatonu kendi çabalarıyla tamir etmeye çalışmaktadır. Bunun için de istasyonun güvenlik görevlisinden saklanırken , oyuncak dükkanının sahibi Georges’ten (Melies) mekanik parçalar çalar. Fakat İsabelle ile tanışması ile bambaşka bir dünyanın kapılarını aralayan Hugo , belki de sinema tarihinin en önemli isminin tekrar hatırlanmasını sağlayacaktır.

Martin Scorsese , çektiği çok sayıda filmle büyük başarılar elde etse de benim için Hugo’nun yeri ayrıdır. Çünkü bu film bana göre sinemayı sinema yapan ustalara bir saygı duruşu niteliğindedir. Bu açıdan Scorsese , sinemanın ilk dönemlerini tekrar gün yüzüne çıkarıyor ve sizi araştırmaya teşvik ediyor diyebilirim. Yani bu film küçük bir çocuğun fantastik macerasından ziyade sinemanın fantastik tarihine bir yolculuk. Bu yolculuktaki en önemli isim de Georges Melies. “O da kim” diyenler için kısaca açıklayayım.

Georges Melies , 500’ün üzerinde film çekmiş , üstelik bu filmlerin bazılarında ilk görsel efektleri yaratmış , sinemanın bana göre en değerli ismidir. Tarihin ilk bilim kurgu filmini de onun çektiğini söylemeliyim. (Le Voyage dans la lune-1902) Filmde Melies’i usta oyuncu Ben Kingsley canlandırdığı için de ayrı bir zevk veriyor. Ayrıca Christopher Lee ve Jude Law gibi ünlü oyuncuları da görebilirsiniz. 

Hugo’nun en dikkat çeken yönü ise görselliği. Scorsese’nin ilk 3d filmi olduğu için görselliğe fazlasıyla önem vermiş ve fantastik bir hava yaratmaya çalışmış. Bu da filmin fazlasıyla masalsı olmasını sağlamış. Son olarak da neden tren istasyonu diyenlere tarihin ilk filminin bir istasyonuna yaklaşan tren olduğunu hatırlatmak isterim. Ayrıca Lumiere karseşlerin yaptığı bu ilk film gösterimini izleyenlerden biri de Georges Melies’dir. Bu bilgileri de yazmak istedim çünkü tarih bu küçük detaylarda saklıdır.

tumblr_n741detj6y1rlx538o3_500

Kısacası Hugo , masalsı görselliğe sahip olan ve sinemanın ilk dönemlerini büyük usta Melies üzerinden anlatan 5 oscarlı harika bir film. İmdb puanının neden düşük olduğunu anlayamıyorum ve 9 veriyorum.

⇓Fragman⇓

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: