PAPRIKA

Terapistlerin , hastalarının rüyalarına girebilmelerini sağlayan bir cihaz henüz gelişim aşamasındayken çalınır. Çalınan cihaz , kötü kullanım sonucunda dünya üzerinde büyük bir karmaşaya yol açar ve rüya ile gerçek arasındaki fark belirsizleşmeye başlar. Bilinçaltının derinliklerinde yaşanan bu kaosu durdurabilecek tek kişi ise genç bir terapist olan Paprika’dır.

Anime filmleri arasında oldukça önemli bir yere sahip olan Paprika bilinçaltını ve psikanalitik öğeleri , karnavalvari bir renk cümbüşü ile harmanlayarak muazzam bir seyir zevki sunuyor. Başlangıçtan itibaren adeta rüyaların dünyasında bir yolculuğa çıkarıyor sizi. Fikir olarak İnception (Başlangıç) ile olan benzerliğini de hemen fark ediyorsunuz fakat konu ve işleniş bakımından çok farklı olduklarını söylemeliyim. Yani konuyu buradan çalmışlar diye başlayarak o kafayla izlemeyin. İkisi de bambaşka yönlerden çok etkileyici filmler.

Karnavalvari kelimesi en başta size abartı gibi gelmiş olabilir ama gerçekten filmi tanımlayabilecek en uygun kelime diyebilirim. Bu karnaval havasını ağır bir konu ile birleştirince tuhaf bir kimya ortaya çıkmış. Uyandıktan sonra gün boyunca sürekli aklınıza gelen ama tam olarak da ne gördüğünüzü anlayamadığınız rüyalar vardır ya. İşte Paprika’da tam bu etkiyi bırakıyor. Ama bilinçaltı falan dediğim için  tam konsantrasyonla izlemeyi düşünmeyin. Sorgulamadan kendinizi filmin akışına bırakırsanız zevkine daha çok varacağınızdan eminim. 

paprika-57d9117bb050a

Kısacası düş ile gerçeğin birbirine karıştığı ve bittiğinde de rüyadan uyanmış etkisi bırakan harika bir film. Mutlaka izleyin diyorum ve 8,5 puan veriyorum. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: