JURASSIC PARK

Fosilleşmiş sivrisineklerden elde edilen dinozor kanı ve yeni DNA teknolojisi sayesinde bilim insanları dinozorları tekrar yaratmayı başarırlar. Dr. Hammond , hayvanat bahçesi benzeri bir park kurarak yarattıkları dinozorları insanlara göstermeye karar verir. Bunun için de önce bir test gezisi organize eder. Parkın ilk ziyaretçileri ise bir avukat , bir matematikçi , bir bitki bilimci ve bir dinozor uzmanıdır. Fakat park çalışanlarından biri dinozor embriyolarını çalmaya çalışınca dinozorlar serbest kalır ve ilk gezi bir felakete dönüşür.

 Jurassic Park , efsane yönetmen Steven Spielberg’in en başarılı filmlerinden biridir. Daha sonra iki devam filmi çekilse de hiçbiri bu ilk film kadar başarılı olamadı. Bende bu yüzden tüm seriyi değil sadece ilk filmi yazmaya karar verdim. Öncelikle konu bakımından oldukça yaratıcı olduğunu söylemeliyim. Bilimsel açıdan ise imkansız olsa da izlerken bunu size mümkünmüş gibi gösteriyor ve inandırmayı başarıyor diyebilirim. Fakat filmin asıl etkileyici yönü görselliği ve çekim tekniği.

Filmdeki dinozorlar görsel efekt ile değil gerçek maketler ile yapıldığı için gerçekçiliği ve görselliği gerçekten harika. Özellikle 1993 yılında çekildiği göz önünde bulundurulursa filmdeki görselliğin çığır açıcı nitelikte olduğunu kabul etmek gerek. Zaten teknik dallardan kazandığı 3 adet oscar ödülü de var. Bunun yanında parktaki doğa da gayet başarılı aktarılmış. Oyunculuk açısından da tatmin edici olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Kısacası yapım yılına göre çok ileride görselliğe sahip ve her ortamda izlenebilecek bir bilim kurgu-macera filmi. Benim puanım 8,5

⇓ 20. yılı için 3D restore edilen filmin fragmanı ⇓

jurassic-park-548f54037279f

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: