SENSE8

Dünyanın farklı yerlerinde yaşayan 8 kişi , aynı anda gizemli bir kadının gözlerinin önünde belirmesine tanık olurlar. Daha sonra zihinsel olarak birbirlerini hissetmeye başlayan bu 8 kişi , zamanla bilgilerini ve yeteneklerini paylaşabildiklerini fark ederler. Birlikte içinde bulundukları bu olağanüstü durumu çözmeye çalışırken , insanlık ve evrim ile ilgili muazzam bir sırrı öğrenecek ve yeni bir düşman edineceklerdir.

Netflix’in ilk bilim kurgu dizisi olan Sense8 , ilk sezonunu 2015 yılında yayınladıktan sonra bir yılı boş geçti fakat bu yıl 2 saatlik yılbaşı bölümü ve yeni sezonu ile bomba gibi bir geri dönüş yaptı. Bu dönüş ile verdiği arayı da telafi ettiğini söyleyebilirim. Konusu en başta açıkladığım kadar sade olsa da izledikçe ne denli yaratıcı bir senaryo oluşturduklarını anlıyorsunuz ve deyim yerindeyse yarattıkları yeni dünyayı sonradan fark ediyorsunuz. 

Dizinin yaratıcılarının Wachowski kardeşler olduğunu da ayrıca belirtmeliyim. Matrix ve V For Vendetta gibi filmleri ile ne kadar başarılı olduklarını söylememe gerek yok sanırım. Ayrıca ikinci sezonda V For Vendetta’ya bir gönderme yapıldığını ve bu yolla ünlü hacker grubu Anonymous’a da selam çakıldığını söylemeden edemeyeceğim. Özel efektlere ve teknolojiye bel bağlamadan harika bir dizi yarattıkları için bilim kurgu yönünden de son derece tatmin edici diyebilirim.

Gelelim herkesin bahsettiği LGBT propagandası muhabbetine. Evet dizide eşcinsel çiftler var ve yer yer cinsellik ön plana çıkıyor fakat daha önce cinsiyet değiştiren Wachowski kardeşler aslında son derece etkileyici bir ders veriyorlar. Vermek istedikleri mesaj sadece cinsiyetlerle ilgili değil , onların anlatmak istedikleri şey; cinsiyet ve köken gibi farklılıklara dayanan kalıpları bir kenara bırakarak insanları bu kalıplar dışında en saf halleri ile görmeye çalışırsak , işte o zaman son derece cesur yeni bir dünya yaratmayı başarabiliriz. Yani insanları belli kalıplara sokmayın ve oldukları gibi görün demek istiyorlar. Bu da bana göre takdir edilmesi gereken , çok cesurca ve harika bir girişim. 

myit3oz

Yazıyı biraz uzattığımın farkındayım ama başarmaya çalıştıkları şeyi cahilce eleştiren insanların bu diziye gölge düşürmelerini istemiyorum. Bence bu diziyi mutlaka izleyin ve izlerken de söylediklerimi aklınıza getirerek biraz düşünün. Benim puanım 9,5.

⇓Fragman⇓

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: