THE GODFATHER

“Ona reddedemeyeceği bir teklif yapacağım”

mt8odpngqh8oc

Don Vito Corleone , diğer aileler ile birlikte New York’un yeraltı işlerini yöneten italyan asıllı Corleone ailesinin başındadır ve yüksek kademelerdeki insanlarla kurduğu ilişkiler sayesinde diğer aileler arasında sivrilmektedir. Fakat diğer aileler ile fikir ayrılığına düşmesi ile hedef haline gelir ve saldırıya uğrar. Baba Corleone’nin vurulmasını fırsat bilen düşmanlar da ailenin üzerine gelmeye başlar. Michael ve Sonny ise içinde bulundukları tehlikeli durumda , babalarının sorumluluğunu alarak aileyi korumak için düşmanlara karşı ateş açarlar.

Sinema tarihinin en ünlü seri filmlerinden biri olan “Baba” , benim de en iyiler listemin üst sıralarında yer alıyor. Onu bu kadar başarılı yapan şeyin ne olduğu ise hala bir tartışma konusu. Karakterlerin derinlemesine işlenmesi , aile unsurunun belirgin olması , gerçek hayattan esinlenilmesi ve hatta gizli mesajların kullanması , bu tartışmalardan bazıları. Fakat sebebi ne olursa olsun bu film pek çok insanı etkiledi ve etkilemeye devam ediyor.

Genel olarak bir mafya ailesinin yaşadıklarını anlatsa da aslında mafya ismi filmde geçmiyor. Filmdeki taraflar , işlerini değişik ve illegal yollardan yapan büyük aileler olarak gösteriliyorlar. Bu da bana göre en ilginç detaylardan biri. Beğendiğim bir diğer unsur ise oyunculuk. Üç filmde de harika oyuncular yer alıyor ve bu oyuncular muazzam performanslar sergiliyorlar. 

Ayrıca ikinci filmin ilkinden daha başarılı olması ve daha çok oscar almasıyla sinemada bir ilke imza attığını da söylemeliyim. Fakat üçüncü filmin aynı kalitede olmadığı ve finali hariç aynı etkiyi bırakmadığı da bir gerçek. Yani son film diğerleri gibi bir başyapıt sayılmaz ama yine de izlenmeli. Kısacası ben her filmi öncekinden başarılı olan Lord of the Rings taraftarı olsam da , sinema tarihinin belki de çok izlenen serisi Godfather. Bu seriyi mutlaka izleyin. Son filmden puan kırdığım için serinin geneline 9 veriyorum.  

f6e5485482e75c3ff4aed77fc95ecf2e

⇓Fragman⇓

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: