KNIGHTS OF SIDONIA

1000 yıl kadar önce devasa büyüklükteki uzaylı ırkı Gauna , Güneş Sistemini yok eder. Hayatta kalan insanlar , büyük uzay gemileri ile dünyadan kaçmayı başarırlar fakat birbirlerinden ayrı düşerler. Bu gemilerden biri olan Sidonia , yüzyıllarca uzayda yoluna devam etmiş ve çeşitli tehlikeleri atlatmıştır. Son 100 yılı oldukça sakin geçiren Sidonia halkı , yeraltı denilen karmaşık tünellerden gelen bir gencin ortaya çıkması ile eski hareketli günlerine dönmeye başlar. Büyük babası ile yer altında yaşayan ve devasa robotları kullanmak için eğitilen Nagate , Sidonia’nın yeni kahramanı olurken birçok sır da ortaya çıkacaktır. 

Son yıllarda yapılan en iyi uzay temalı bilim kurgu animelerinden biri Knights of Sidonia. Özellikle işleniş açısından oldukça ilgi çekici. Dünya’nın yok oluşundan sonra insanların uzayda yaşamaya adapte olmasını gayet başarılı bir şekilde kurgulamışlar. Gıda sıkıntısını çözmek için genetikte bir çığır açarak insanlara fotosentez yapma yeteneği vermeleri bunun en önemli örneklerinden biri. Aslında uzaylı ırkını ve onlarla savaşmak için üretilen robotları saymazsak tamamen bilimsel bir vizyona sahip olduğunu söyleyebilirim. 

Görsellik açısından bakınca oldukça orijinal bir teknik kullanıldığını görüyoruz. Özellikle Japon animelerine alışmış olan kitle , karakter çizimleri başta olmak üzere bu görselliği garipseyebilir fakat birkaç bölümde buna alışıyorsunuz ve hikaye sizi kendine bağlıyor. Ayrıca Attack on Titan ile oldukça benzer bir kurgusu olduğunu belirtmeliyim , izleyenler seriye başlayınca ne demek istediğimi anlayacaklar. Son olarak da şimdiye kadar 2 sezonu çekilen animenin , mangasının yakın zamanda sona ermiş olduğunu söyleyebilirim ve buradan yola çıkarak final sezonu ile yakında geri döneceğini ön görebilirim. Kısacası konusu ve işlenişi ile oldukça ilgi çekici olan bu animeyi izlemenizi tavsiye diyorum. Puanım 8,5

knights-of-sidonia-logo

⇓Fragman⇓

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: