THE GREEN MILE

Mucizelere inanır mısınız?

tumblr_mun76r8vgf1swh3svo1_500

Paul Edgecomb , idama mahkum edilen suçluları son yolculuklarına ağırlamakla görevli bir gardiyandır. Yıllardır pek çok idama tanık olan Paul , bir gün ürkütücü görünümü ile dikkat çeken mahkum John Coffey ile tanışır. Fakat idamını bekleyen Coffey’in aslında oldukça saf bir ruhu vardır. Paul , onun içindeki iyiliği fark ederken sırlarını ortaya çıkaracak ve gerçekleştirdiği mucizelere tanık olacaktır.

Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanan “Yeşil Yol” filmini izlemeyen kaldı mı bilmiyorum ama ben yine de yazmak istedim. Çünkü bu film insanın içine işleyen ve görünenin altındaki gerçeğin farklı olabileceğini gösteren nadir filmlerden biri. Konu ve kurgu itibarıyla neredeyse kusursuz olduğunu söyleyebilirm. Etkisinin de uzun süre geçmeyeceğini garanti ediyorum.

Film , yukarıda belirttiğim gibi idam mahkumlarının geldiği ve idamlarına kadar kısa süre kaldığı bir hapishanede geçiyor. Fakat filmin tamamen dram olduğunu sanmayın. Her duyguyu içinde barındırıyor hatta sizi güldürmeyi bile başarıyor. Bunun yanında filmin en etkileyici yönlerinden bir fantastik içeriklere de yön vermesi. Coffey tarafından gerçekleştirilen mucizeler filme bambaşka bir hava katmış.

Filmin ağlatma ihtimalinin yüksek olduğunu da belirtmeliyim. Fakat gözlerinizi dolduran şey acı ve ölüm değil ona sebep olan insanın vahşi yüzüne tanık olmanız. Bu açıdan bakıldığında filmdeki karakterlerin çeşitli duyguları sembolize ettiğini ve filmin temasının umut üzerine kurulduğunu söyleyebilirim. Tabi ki bu benim şahsi çıkarımım. Siz nasıl görürsünüz bilemem ama bu filmi mutlaka izleyin ve izlettirin. Ben puan kırmıyorum (çünkü kırmak istemiyorum) ve 10 veriyorum.

the-green-mile-4f93e301f012e

*Not: Yine Stephen King romanından uyarlanan , hapishanede geçen ve imdb’nin bir numarası olan Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli) filmini sitede yazmayacağım. Çünkü o filmi hala izlemeyen varsa , o kişi pek de tavsiye isteyecek konumda değil. 🙂

⇓Fragman⇓

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: