SPLIT

Çoklu kişilik bozukluğu hastası olan Kevin’in tam 23 farklı kişiliği vardır ve tedavi görmektedir. Her birinin kendine has özellikleri bulunan kişilikler zaman zaman gün yüzüne çıkmaktadırlar. Fakat kötü karakterlere sahip olan Dennis ile Patricia baskın hale geldiğinde 3 genç kızı kaçırırlar ve 24. kişiliğin ortaya çıkması için zemin hazırlamaya başlarlar. Canavar olarak adlandırılan bu kişilik ortaya çıkmadan önce kızlar hapsedildikleri yerden kaçmayı başarabilecekler mi?

Altıncı His ve Ölümsüz gibi filmleri ile adından oldukça söz ettiren Shyamalan , bu film ile son yıllardaki düşüşüne nokta koyarak ben daha ölmedim demiş adeta. Çoklu kişilik bozukluğu gibi son derece ilginç bir konuyu işlediği filmde sizi etkisi altına almayı başarıyor. Gerilim yönünden de oldukça etkili olduğunu söylemeliyim. Karanlık ve kasvetli bir havası olsa da gerilim unsurunu yaratan en büyük etken , ne yapacağı belli olmayan ürkütücü bir başrol.

Bu açıdan bakıldığında James McAvoy kariyerinin en önemli rollerinden birini (daha doğrusu birkaçını) bu filmde sergiliyor. Birbirinden tamamen farklı olan karakterleri tek bir bünyede ve geçişli olarak oynamak en zor performanslardan biridir. Fakat McAvoy bu rolün altından kalkmayı başarabilmiş. Konu ve başrol açısından başarılı olsa da kızların ve terapistin performansları pek iç açıcı değil. Yani bu kısımlardan puan kırmak şart. Fakat sırf McAvoy’un performansı için bile izleyebilirsiniz. Ayrıca 24. kişiliğin ortaya çıktığı son kısımda bilim kurgusal öğelere de yer verilmiş. Kısacası bu gerilim filmini izlemenizi tavsiye ediyorum ve 8 puan veriyorum. 

*Fragman ⇓⇓

james-mcavoy-in-split

1 yorum

  1. psikopatların kadınları esir alıp hapsettiği filmler çok, ama anladığım kadarıyla bu film, birkaç açıdan ayırıcı niteliklere sahip. umarım klişelerin ötesinde birşeyler sunuyordur. 23 karakter bana biraz abartı gibi geldi. tıbbi olarak mümkün olup olmadığını, ya da kişilik bölünmesinin erişebileceği boyurlara ilişkin tıbbi izahatları merak ediyorum. filme dair değerlendirmen için eline sağlık diyorum.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: