THE YOUNG KARL MARX

Ünlü Alman filozof Karl Marx’ın gençlik yıllarına odaklanan film , 1844 yılında Paris’e sürgüne gitmesi ile başlıyor. Daha sonra , Engels ile tanışan Marx’ın onunla birlikte çalışarak işçi hareketlerinin ve komünizmin temellerini atışına şahit oluyoruz. Sonunda Komünist Manifesto’nun yayınlanmasıyla biten film aynı zamanda modern Avrupa’nın şekillendiği dönemin şartlarını da gözler önüne seriyor. 

Marx hakkında yazılmış çok sayıda kitap olsa da sinema alanındaki yapımların sayısı oldukça kısıtlı. Hal böyle olunca , bu filmin 36. İstanbul Film Festivali’nde gösterileceğini duyduğum gibi biletini aldım. Büyük beklentiler ile girdiğim sinema salonundan oldukça tatmin olmuş bir şekilde çıktığımı söylemeliyim. Bunun bir festival filmi olduğu için düşük bütçeli , psikolojik ve oldukça ağır olduğunu düşünebilirsiniz fakat durum aslında bunun tam tersi.

Oyunculuk gerçekten başarılı ve görselliği vizyon filmleriyle yarışacak cinsten. Bunun yanında felsefi açıdan ağır bir dönemi işlese de hiç sıkmıyor hatta Marx ve Engels ile birlikte güleceğiniz sahneleri dahi var. Filmin derinine inecek olursam işçi hareketlerini ve devrimi gerçekten başarıyla aktardığını söyleyebilirim. Marx’ın karakteri de artık mit olmuş hikayelerden arındırılarak çevresini ve dünyayı değiştiren bir mücadeleci olarak yansıtılmış.

Ayrıca dikkatimi çeken bir diğer nokta ise Marx ve Engels’in eşlerine ve mücadeledeki katkılarına da oldukça fazla yer verilmesi. Bu da gerçekten orijinal bir bakış açısı sunuyor. Yani kısacası Marx’ın liderliğinde var olan düzeni yıkmaya çalışan bu insanların hikayesini mutlaka izleyin. Politik görüşlerin ve festival filmi olmasının alacağı puana gölge düşüreceğini tahmin etsem de ben gönül rahatlığıyla 8,5 veriyorum.

*Filmin fragmanı ⇓⇓

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: