HIDDEN FIGURES

Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson ; bu 3 kadın NASA tarihinin daha önce anlatılmamış kahramanlarıdır. Rusya ve Amerika arasındaki uzay yarışı 1960’lı yıllarda büyük bir çekişmeye sahne oluyordu ve Rusya bu yarışta öne geçmeye başlamıştı. Fakat bu 3 siyahi kadının başarıları sayesinde NASA onların omuzları üzerinde yükselerek yarışı kazanacaktı. 

Bu yılın en dikkat çeken filmlerinden biri olan Gizli Sayılar , Nasa’da çalışmış ve Apollo görevlerine öncülük etmiş olan 3 harika kadının hikayesini anlatıyor. Film 1960’larda ırkçılığın ne kadar sert olduğunu gözler önüne serdiği için izlerken sinir olma ihtimaliniz oldukça fazla. Fakat hareketli havası ve müzikleri ile bu ağır konu biraz olsun hafifletilmiş. Ayrıca karakterlerin sempatik tavırları ve dik duruşları , filmin içine girmenize hatta onlarla konuşmanıza sebep oluyor.

Fakat filmin başarısının asıl kaynağı ; erkek egemen ve ırkçı bir toplumda hem kadın hem de siyahi olmanın nasıl bir şey olduğunu anlatabilmesi. Bunu yaparken de ağır bir atmosfer yaratmayıp konuyu , izlemesi daha zevkli bir hale getirmesi. Ayrıca filmdeki oyunculuklar da gerçekten tatmin edici. Yani kısacası uzay yarışındaki bu gizli kahramanların hikayesini mutlaka izleyin. Ben gururlu bir 8 puan veriyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: