AVATAR: THE LAST AIRBENDER

“Su , toprak , ateş ve hava…”

giphy14

Geçmişte bu 4 ulus barış ve uyum içinde yaşıyordu fakat daha sonra ateş ulusunun saldırmasıyla her şey değişti. Yalnızca 4 elementin ustası olan Avatar onları durdurabilirdi. Ama dünyanın ona en çok ihtiyaç duyduğu anda ortadan kayboldu ve tüm bunlar 100 yıl önce gerçekleşti. Günümüzde Katara ve Sokka adlı iki kardeş , buz kütlesi içinde hapsolan bir çocukla karşılaşırlar ve onu kurtarırlar. Adı Aang olan bu çocuğun Avatar olduğunu öğrenen kardeşler ateş kralını durdurması için ona yardım etmeye karar verirler. Fakat Aang’in öğrenmesi gereken daha çok şey vardır.

Avatar , çocuklara hitap eden animasyonlar ile japon animelerinin arasında bir yerde olduğu için aslında tam bir kategorisi yok. Fakat anime olarak değerlendirirsem kolayca listenin başına koyabilirim. Gerçek anlamda her yaştan insanın zevkle izlediği bu seriyi ben de çocukken bayılarak izledim ve geçen yıllarda tekrar izlediğimde ayrı bir zevk aldım. Bu yüzden de 150. yazımda Avatar’ı tanıtayım dedim.

Oldukça fantastik bir dünyada geçen hikayede elementleri sembolize eden 4 ulus yer alıyor. Bu uluslarda elementleri kontrol edebilenlere bükücü deniyor. Avatar ise 4 elementi de kontrol edebilen ve dengeyi sağlayan bir karakter. Sürekli reankarne olarak her yaşamında başka bir ulusta tekrar doğuyor. Bir çok yerde bu karakter yaratılırken Dalai Lama’dan esinlenildiği söyleniyor. Yani hikayesi oldukça sağlam. Zaten emmy ödülü olan yapım , imdb sitesinde tüm tv yapımları arasında 14. sırada. (Neredeyse tüm yabancı dizilerin üzerinde)

Karakterler ve işleniş sizi hiç sıkmıyor diyebilirim. Zaten 60 bölüm civarında final yapıyor. Karakterler oldukça eğlenceli ve uyumlu. Ayrıca bol miktarda uzak doğu felsefesi ve değişik tarihsel göndermeler içerdiğini de söylemeliyim. Yetişkin izleyicilerin dikkatini en çok çeken de bu özelliği. Türkçe dublajlı versiyonu olsa da ben ingilizce olanını tavsiye ederim. Çünkü dili gerçekten sade ve dil çalışanlar için güzel bir pratik. Yani kısacası her yaştan insanın severek izleyeceği bir seri. Çocuklarınızla beraber izlemek için birebir. Bu seriye puan vermiyorum ve tüm animelerin üzerinde bir yere koyuyorum.    

*(Sonraki avatarın hikayesini anlatan “The Legend of Korra” adlı bir dizi de mevcut.)

imageedit_2_9720571223

1 yorum

  1. Geri bildirim: tabletkitabesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: