2001: A SPACE ODYSSEY

Alet kullanabilen insanlardan , aletler tarafından kullanılan insanlara…

EEwcTXx

Bilim insanları Ay yüzeyinde gizemli bir taş keşfederler. Milyonlarca yıl boyunca orada bekleyen taş aynı zamanda Jüpiter’e sinyal göndermektedir. Bu gizemli taşın buraya nasıl geldiğini ve kime sinyal gönderdiğini bulabilmek için bir ekip görevlendirilir. Jüpiter’e doğru yol çıkan ekip bambaşka şeylerle yüzleşeceklerdir.

Konusunu olabildiğince sadeleştirmeye çalıştım çünkü sabit bir konusu yok. Daha açık olmak gerekirse film insanlığın evrimini ve bilincinin gelişimini harika bir sembolizm ile anlatıyor. Yani bu bilim kurgu filmi aynı zamanda sanatsal ve felsefi bir yapım. Yavaş ve anlaşılması güç filmlerden biri olduğunu en başta belirtiyorum ki ona göre izlemeye karar verin.

Efsane yönetmen Kubrick bu filmde insanlığın bilincinin geçirdiği evrimi etkileyici bir şekilde aktarmış. Özellikle bu evrim sürecindeki kilometre taşlarını gerçekten siyah taşlar olarak betimlemesi gerçekten muazzam. Filmin ilk sahnelerinde gökten düşen ilk taş insansı atalarımızı korkutsa da meraklarına yenilerek taşa dokunurlar.  Bu etkileşim sembolik ve yaratıcı düşünmeyi yani insan evriminin ilk büyük sıçramasını temsil ediyor.

Bu gelişim gösterilirken aynı zamanda insanın içindeki vahşi hayvanı yani yıkıcı gücü de görüyoruz. Bu anlattıklarım spoiler değil içiniz rahat olsun. Filmdeki karakterlerin hikayesi geleceğe atlandıktan sonra Ay yüzeyinde bulunan taş ile başlıyor ve uzay istasyonunda devam ediyor. 1968 yılında çekildiği düşünülürse harika bir görsellik içerdiğini de söylemeliyim.

Filmi asıl izleten sembolik yorumu ve gizemli havası olsa da oyunculuk açısından da tatmin edici. Aynı zamanda sanat filmleri arasında sayıldığını da belirtmeliyim. Yani kısacası bu film insanlığın destansı hikayesini temel alan felsefi bir beyin fırtınası. Filmi izledikten sonra derinlemesine yapılan analizleri internetten bulup okumanızı tavsiye ederim. Böylesine derin bir baş yapıtı kısaca anlatmak gerçekten zor. Yeterince merak ettiyseniz ve biraz fikir sahibi olduysanız amacıma ulaşmışım demektir. Benim puanım 10 üzerinden 11.  

kubrick___a_filmography_by_martinwoutisseth-d3i9ci1

*Not: Filmin ilk birkaç dakikası hiçliği yani evrenin ilk zamanlarını temsil ettiği için karanlık. Yani müzik var görüntü yok diye kapatmayın o müzik varoluşun başlangıcını sembolize ediyor.

  1. Bu önemli yapıtı ele aldığın, itinayla yorumladığın için teşekkürler. Filmi bilim-kurgu türünün klasikleri arasında saysam da sembolizminin ve felsefesinin abartıldığını düşünüyorum. Spoiler vermeden bahsedecek olursak, filmin konusu evrendeki bizden üstün varlıkların (uzaylı veya tanrı) dünya üzerindeki gelişimimize, evrimimize müdahalesi. Daha ilk sahnelerde gökten düşen taş, uzaydan gönderilen ve ilkel maymunsu ırkın insana evrilmesinde tetikleyici rol oynayan bir cihaz olarak sunuluyor. dolayısıyla, bugünkü anlamıyla varlığımızı gizemli bir kaynaktan gelen dış müdahaleye borçlu olduğumuzu ima ediyor.

    Aydaki taşın gömülü biçimde bulunması da bize müdahale eden varlığın o taşı bizi izlemek, gelişimimizi görmek için yerleştirdiğini düşündürüyor. şöyle ki, ay toprağına gömülü olan taşın açığa çıkarılması, gezegenimizin sınırını aşarak aya gidebildiğimizin, uzaya açıldığımızın göstergesidir. Taş açığa çıktığında Jupitere doğru sinyal göndererek belki de asıl sahiplerine haber yollamakta, “hey, insanlar buraya kadar geldiler” diyerek ne kadar geliştiğimizi göstermekte, aynı zamanda bize bir sonraki hedefimizi göstermektedir.

    Benim yorumum bu. Herkese keyifli seyirler diliyorum.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: