THE SEVENTH SEAL

“Ölüme karşı oynanan son bir satranç oyunu”

giphy51

Savaşın ve ölümün ortasında kalan bir şövalye Haçlı Seferlerinden dönmektedir. Döndüğünde Avrupa’nın veba ile boğuştuğunu gören şövalye tanrıya olan inancını sorgulamaya başlar ve kısa süre içinde de ölüm ile karşı karşıya gelir. Fakat ölüme meydan okuyarak onu satranç oynamaya davet eder. Böylece hayat ve ölüm arasındaki son oyun başlar.

Ingmar Bergman’ın yazıp yönettiği “Yedinci Mühür” , varoluşçu sinemanın en önemli yapımlarından biridir. Hayat , ölüm ve inanç üzerine kurulan film sizi de sorgulamaya itiyor ve sembolik bir yolculuğa çıkarıyor. Özellikle sevgi ve adaleti savunması gereken inancın insanları nasıl vahşete ittiğini ve din adamlarının bunu nasıl kendileri için kullandığını gözler önüne seriyor.

İnsan doğasının ne denli vahşi ve dünyanın ne denli karanlık olduğunu gösteren Bergman , ölümün artık korkutucu olmaktan çıkıp daha barışçıl ve aydınlık bir yere gitmek için kullanılan bir kapıya dönüştüğüne dikkat çekiyor. Ayrıca bu sitede önerdiğim filmlerin (yüksek ihtimalle) en ağırı olduğunu da söylemeliyim. Yani hadi film izleyelim diyerek açabileceğiniz tarzda bir yapım değil. 1957’de yapıldığı için de kaliteli bir görsellik beklemeyin. Ayık kafa ile dikkatlice izlemeniz gerekiyor bu yüzden izlemek isteyenlerin iki defa düşünmesinde fayda var (ben uyarımı yaptım). Varoluşçu felsefe ve sembolizm sevenlerin mutlaka izlemesi gereken bu şahesere benim puanım 9.

1 yorum

  1. Listeye aldım arkadaşım, ama senin de dediğin gibi, uygun ortam ve ruh hali lazım böylesi bi filmi izlemek için. İlk fırsatta irdeleyeceğim. Tavsiye için sağol.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: