BATMAN: THE DARK KNIGHT TRILOGY

O , Gotham’ın ihtiyacı olan değil hak ettiği kahraman. Onu kovalıyoruz çünkü buna dayanabiliyor. Onu kovalıyoruz çünkü o kahraman değil, sessiz bir nöbetçi, dikkatli bir koruma. O, Kara Şövalye…

giphy46

Ailesinin gözleri önünde öldürülmesi ile yetim kalan Bruce Wayne , yaşadığı acı yüzünden şehirden uzaklaşarak dünyayı dolaşır. Yolculuğunun ardından evine yani Gotham şehrine döner. Şehrin suç ve adaletsizlik yüzünden çektiği acıları gören Bruce , aile şirketinin başına geçerek şehri tekrar eski haline getirmeye karar verir fakat bu yeterli değildir. Alt benliğini serbest bırakarak geceleri suçla savaşmaya başlar ve Gotham şehrinin kara şövalyesi olan Batman ortaya çıkar.

Christopher Nolan tarafından yapılan seri , Batman’in doğuşunu , düşüşünü ve yükselişini anlatan üç filmden oluşuyor. Diğer yapımlardan bağımsız olarak çekilen bu üçleme şimdiye kadar yapılan en başarılı Batman hikayesi olarak kabul ediliyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri de son derece gerçekçi olması. Yani çizgi romandan uyarlanmak yerine esinlenilerek yaratıldığı için filmde neredeyse hiç doğaüstü öğe bulunmuyor. Bu da hikayenin aslında içinde yaşadığımız dünyanın fizik kuralları çerçevesinde gerçekleştiğini göstererek etkileyiciliği arttırıyor. 

Batman bu seride yenilmez süper kahraman klişelerinden sıyrılarak bolca dayak yiyen , kaybeden yani adeta aramızdan biri haline geliyor. Fakat bu onu ezik göstermiyor aksine hiçbir gücü olmasa da her insanın gerçekten kahraman olabileceğini gösteren bir sembol haline getiriyor. Yani vurdulu kırdılı bir süper kahraman filminden ziyade sizi duygusal yönden etkileyecek ve akıl oyunları ile şaşırtacak bir hikaye izleyeceksiniz.

Serideki sinematografi ve kurgu gerçekten harika diyebilirim. Nolan’ın elinden çıktığı her sahnesinden belli oluyor. Ayrıca tüm filmlerinde olduğu gibi bu seride de nokta atışı oyuncu seçimleri yatığını belirtmeliyim. Yani oyunculuk açısından derdiniz olmasın. Hatta ikinci filmdeki Joker karakteri tüm zamanların en iyi oyunculuk performanslarından sayılıyor. İtiraf ediyorum bazen sırf Joker için ikinci filmi açıp izliyorum. 

brokenbat

Kısacası Nolan , gerçekçi bir dünyada olağan dışı karakterler yaratarak muazzam bir Batman hikayesi ortaya çıkarmış. İzlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. İkinci film 10 üzerinden 11 olsa da serinin geneline 10 puan veriyorum. 

*Tüm serinin 90 saniyelik klibi ve ek olarak en sevdiğim Joker sahnesi ⇓

1 yorum

  1. Bu seri üzerine çoook uzun yazıp bolca tartışmaya girebilirim. Ama genel olarak “başarı”, “gerçekçilik”, “isabetli oyuncu seçimi”, “önceki Batman filmlerinden farklı olması” gibi noktalarda yorumlarına katılıyorum. serinin 3 filmi de keyifle ve ilgiyle izlenecek hatta arşivlenecek yapımlar. Ancak ; “uyarlama” değil “esinlenme” desen de bu bir BATMAN serisi ve Batman gece savaşçısıdır, adaletin korkutucu yüzüdür, Dark Knight’tır. Yani nasıl diyeyim, bana göre Gotham gotik olmalı (bu seride sıradan ve modern bir ABD şehrine benziyor), esas kötüler daha gösterişli ve mücadeleler daha ahenkli olmalı. Anlatması zor, ama sen ne demek istediğimi anlamışsındır, ben gelmiş geçmiş en iyi Batman filmi olarak Tim Burton’un BATMAN RETURNS eserini görüyorum. Biraz uçuk, biraz absürd ama fantastik öğeler içermeyen, son derece renkli ve ahenkli bir yapımdı. Benim görüşüm bu yönde. Nolan’ın üçlemesine dair faydalı yazın ve isabetli yorumların için teşekkürler.

    Bu arada, üçlemenin son filmi Dark Knight Rises’ın finali, filmin devamı geleceğine dair beni umutlandırmıştı. serinin bittiğini duymak beni üzdü. Sonrasında Superman’a katılıp League of Justice temelleri atılması hoşuma gitmedi. Bu da ayrı bir yazının konusu. Senin dediğin anlamda “fantastik olmayan, bilim-kurgusal Batman” bu şekilde gömülecek, çünkü -superman neyse de- Wonderwoman açıkça bilimsel temeli olamayacak kadar fantastik hatta mitolojik bir karakter, Batman’i onunla görmek istemezdim.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: