CONTACT

“İçinde yaşadığımız evren çok büyük bir yer. Eğer burada yaşayan sadece biz olsaydık, bu çok büyük bir yer israfı olurdu.”

tumblr_lske4ogcv61qcupmyo1_500

Çocukluğundan itibaren bilime ve dünya dışı yaşam arayışına tutku ile bağlı olan Eleanor Arroway , bu tutkusunu mesleği haline getirmiştir. SETI isimli programın önemli bir parçası olan Eleanor , devasa antenler ile muazzam büyüklükteki evreni dinlemektedir. Önüne çıkan engellere rağmen yoluna devam eder ve sonunda dünya dışı bir uygarlıktan gelen gizemli bir mesaj yakalar. Gelen mesajın ne anlama geldiğini çözdüğünde ise onu bambaşka bir yolculuk beklemektedir.

Ünlü bilim insanı Carl Sagan’ın aynı adlı kitabından uyarlanan filmde onun pek çok düşüncesine de yer verilmiş. Hal böyle olunca bilimselliğin ve felsefenin temel alındığı bir film ortaya çıkmış. Büyük bir kısmı bilimsel gerçekliğe uygun olarak seyreden film sonlarda harika bir kurgu ile final yapıyor. Fakat başından sonuna kadar ölüm ve inanç çevresinde gelişen , varlığını kanıtlayamadığımız şeylerin gerçekte var olup olamayacağı sorusu sembolik bir felsefe ile işlenmiş. 

Oyuncu kadrosuna bakıldığında hepsi birbirinden başarılı yıldız oyuncular görüyoruz. Bu da filmin kalitesine dair bir ipucu veriyor aslında. İşlenişi ve kurgusu ise filmin başarılı yönetmeni (Robert Zemeckis) sayesinde izleyiciyi oldukça tatmin ediyor. Filmin tek sorunu oldukça yavaş bir tempo ile başlaması. Yani film başlarda sıkıcı gelirse biraz sabredin çünkü mesaj alındıktan sonra oldukça hızlanıyor ve etkileyici bir final ile bitiyor. Son olarak filmin de adı olan mesajın , uzaydan insanlığa gelen mi yoksa filmin bize vermek istediği mi olduğu kararını size bırakıyorum. Puanım 8,5.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: