FIGHT CLUB

Dövüş Kulübünün birinci kuralı: Asla Dövüş Kulübü hakkında konuşma…

Dövüş Kulübünün ikinci kuralı: Asla ve asla Dövüş Kulübü hakkında konuşma…

source

Jack , hayatın tekdüzeliği ve sıkıcılığı içinde kaybolmuş bir sigorta memurudur. Aynı zamanda uykusuzluk hastalığı da olan Jack , psikolojik sıkıntılarından kurtulabilmek için grup terapilerine katılmaktadır. Bu terapiler sırasında Marla adında tuhaf bir kadınla tanışıyor ve onun aracılığı ile hayatını değiştirecek olan Tyler Durden ile… Jack’in ulaşmak istediği tüm hedeflere ulaşmış olan Durden , onu Dövüş Kulübü ile tanıştırıyor ve büyük bir projeye dahil ediyor. Fakat bu hikayenin altında yatan muazzam bir gizem vardır.

Dövüş Kulübü , “sondan başlayan” dediğimiz filmlerden biridir. Yani filmin sonunda gerçeği öğrendiğinizde “haaa” deyip tüm detayları fark ediyorsunuz. O yüzden filmi henüz izlemediyseniz hakkında hiçbir şey okumadan izlemenizi tavsiye ederim. Bunun yanında filmin konusu ve sondan başlayan kurgusu son derece tatmin edici , hatta alkışlanası. Aynı zamanda David Fincher’ın adını tüm dünyaya duyuran film bana göre yönetmenin en başarılı yapıtı.

Filmi sıkılmadan izleyeceğinizi garanti edebilirim. Aksiyonu , kurgusu ve kadrosuna bakıldığı anda kalitesi anlaşılan oyunculuğu ile film başarının tüm unsurlarını fazlasıyla barındırıyor. Ayrıca hayata ve tüketim toplumuna karşı sembolik eleştirilerin de olduğunu söylemeliyim. Matrix kadar olmasa da (zorlarsak) kendi çapında bir felsefe filmi sayılabilir. Yani kısacası ; aksiyonu , kurgusu , felsefesi ve beyin patlatan sonu ile mutlaka izlemeniz gereken bir film. Puanım 9

  1. yorumunu beğendim, böylesine özel bir yapıma blogunda değinmeden geçmediğine de sevindim ama felsefi değerinin Matrix’ten az olduğu kısmında seninle aynı fikirde değilim. bence modern sinemanın anti-kapitalist eserleri arasında en iyisi budur. tüketim toplumuna ve mevcut sosyo-ekonomik düzene çok sağlam bir eleştiri getirmiş. sahip olduğu sürpriz unsuru, erotizm, aksiyon, akıcı tempo ve kaliteli replikler ile birlikte bence bir başyapıt olarak görülebilir.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: