THE X-FILES

Gerçek orada bir yerlerde…

tumblr_o1gw04qbhc1qh2axio1_500

FBI , tarikat komplolarından gizemli ölümlere , şeytana tapanlardan uzaylı istilasına kadar çözülemeyen ve karanlıkta kalan tüm dosyalara X-Files adını verir. Ajan Fox Mulder ve Dana Scully , X-Files bölümüne atanmış iki ajandır. Mulder , paranormal olaylara inanan bir bakış açısına sahipken Scully , bilimi temel alan bir şüphecidir. Bu ikili karanlıkta kalmış olayları aydınlatırken devletin de içinde bulunduğu çok büyük bir komployu da çözmeye çalışacaktır.

Fringe ve Lost yokken X-Files vardı. 90’lı yıllarda Friends yeni tarz komedilere , Stargate ise bilim kurgu dizilerine önayak olurken X-Files de gizem dizilerinin yolunu açmıştır. Popüler kültürde kendine sağlam bir yer edinmiştir ve şimdiki diziler bile ona atıfta bulunmaktadır. Tarih kısmını geçtiğime göre içeriğinden biraz bahsedeyim. Dizi genel olarak iki tarz bölümlerden oluşuyor. Birincisi ; devam eden ana hikayeyi konu alan bölümler , ikincisi ise bölüm sonunda aydınlatılan gizemlerin olduğu haftalık bölümler.

Konusu ve işlenişi bakımından (kendi döneminde) son derece orijinal olduğunu söyleyebilirim. Aydınlatılan gizemler ise son derece geniş bir yelpaze sunuyor. Devam eden ana hikayesi ise kurgu açısından gayet tatmin edici. Ayrıca sembolizme de sıkça başvuruluyor. Özellikle her bölümde gözümüze tutulan el fenerleri , aydınlatılmamış gizem bırakmayacaklarını ve her zaman olaylara ışık tutacaklarını açıkça gösteriyor.

Son olarak da dizinin eski olduğuna aldırmadan izlemenizi tavsiye ediyorum. Her ne kadar ana hikaye bölümleri 10 puanlık olsa da haftalık hikayeler işin içine katılınca 1 puan kırmak zorunda kalıyorum ve diziye 9 veriyorum.

*Son 3 fotoğraf 2016’da çekilen yeni sezondan.

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: