BRAVEHEART

“Özgürlüğün simgesi haline gelen bir adamın hikayesi…”

giphy49

Çocukken ailesini İskoçya’nın özgürleşmesi uğruna kaybeden William Wallace , yıllar sonra memleketine döner. Evlenmek ve çiftçilik yapmak isteyen Wallace , ingiliz soylularına bölgelerinde evlenen genç kadınlarla ilk geceyi geçirme hakkını veren yasa yüzünden gizli bir evlilik yapar. Fakat bu evlilik duyulur ve sonunda karısının ölümüne yol açar. Wallace bunun üzerine isyan eder ve halkı ayaklandırarak bir bağımsızlık savaşı başlatır.

Mel Gibson denince akla gelen ilk film olan Cesur Yürek , İskoçya tarihinin en büyük kahramanı William Wallace’nin hikayesini destansı bir şekilde anlatıyor. İlk çıktığı zaman oldukça ses getiren film hiç eskimeyen efsanelerden birine dönüşmüştür. Sinema tarihinin en iyileri arasında da haklı bir yer edinmiştir. Filmin bu kadar başarılı olmasının sebebi (bana göre) tüm unsurların harika bir şekilde bir araya getirilmesi ve insanda özgürlük için savaşma isteği uyandırması. İzlerken gerçekten insanı gaza getirmeyi başarıyor.

Bunun yanında dönemin şartlarını yansıtması açısından da son derece başarılı. Özellikle arka plan görselliği ve mekanlar orta çağ tarihi derslerinde izletilecek cinsten. Oyunculuk açısından bakarsak Mel Gibson , kariyerinin en unutulmaz rolünü sergilemiş. Fakat diğer karakterler bana göre çok tatmin edici değil , yani bütün yük tek adamın sırtına yüklenmiş. Bu ve diğer küçük pürüzlerden dolayı sadece 1 puan kırabiliyorum ve 9 veriyorum. Mutlaka izleyin.

*Not: Filmi izlerken “Freedooooom!” diye bağırarak gelen oklara kafa atma isteği duyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: