INTERSTELLAR

“Yeryüzünden yıldızlara uzanan bir yolculuk…”

giphy36

Yakın gelecekte , kuraklık ve iklim değişiklikleri nedeniyle uygarlık yok olmanın eşiğindedir. İnsanlar umutsuzca üretim yapmaya çalışmaktadır. Teknik becerisi ve zekası son derece yüksek olan Cooper da mısır tarlasında çiftçilik yapmaktadır. Bir gün Cooper kızı ile birlikte gizli bir Nasa üssü keşfeder. Orada eski profesörü ile karşılaşır ve insanlığın başka bir yıldız sistemine taşınabileceği gizli bir projenin olduğunu öğrenir. Proje kapsamında gönderilen astronotlardan haber alınamamıştır ve son bir şansları kalmıştır. Cooper , tereddüt bile etmeden göreve gönüllü olur ve dünyadan yıldızlara ulaşacak bir yolculuğa atılır.

Biliyorum konuyu biraz uzattım fakat hepsi de belirtilmesi gereken şeylerdi. Böyle harika bir filmi iki cümle ile özetleyemezdim. Filme dönecek olursak “Yıldızlararası” , şahsen izlediğim en iyi bilim kurgu filmi diyebilirim. Konusu , efektleri ve gerçekçiliği ile dört dörtlük bir yapım. Film önce toz toprak içinde can çekişen bir dünya portresi çiziyor. Daha sonra olaya biraz gizem katarak Nasa ve gizli projeye değiniyor. Bundan sonrası ise solucan delikleri , yeni gezegenler ve dev bir karadelik içeren uzay yolculuğu.

Film sizi içine çeken ve karakter ile aynı tecrübeleri yaşatan bir havaya sahip. Efektler ve müzikler ise tek başına ödül alacak cinsten. Kadrosuna baktığımızda Matthew McConaughey , Anne Hathaway , Jessica Chastain , Matt Damon ve Michael Caine gibi isimleri görüyoruz. Yani oyunculuk açısından da sıkıntınız olmasın. Ayrıca film , diğer tüm Nolan yapımları gibi İmdb en iyi 250 listesinin ilk 50’lik kısmında.

Son olarak değinmek istediğim konu ise filmin başarısının asıl kaynağı olan bilimsellik. Her ne kadar bilim kurgu desem de aslında filmin büyük bir kısmı teoride mümkün olan bilimsel temeller (farklı hızda akan zamanlar dahil) üzerine kurulmuş. Son 20 dakikaya kadar bu böyle devam ediyor. Son 20 dakika ise adeta beyin yakan bir kurgu içeriyor , öyle ki film bittikten sonra bir 20 dakika daha oturduğunuz yerden kalkamıyorsunuz. Yeterince uzattığımı düşünerek bu filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum ve 10 üzerinden 11 veriyorum. 

*Fragman ⇓⇓⇓

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: