DC ANİMASYON FİLMLERİ İZLEME REHBERİ

Çizgi roman uyarlaması denilince akla hemen DC ve MARVEL gelir. İki çizgi roman devi son yıllarda sinema ve televizyonda büyük bir rekabet içerisine girdi. Sinemada Marvel ezici bir üstünlüğe sahip olsa da televizyonda DC dizileri Marvel dizilerini geçmeye başladı. Fakat animasyon filmlerinde DC tartışmasız lider. Tabi ki bunun en büyük sebebi Marvel’in animasyon filmi yapmaması. Rekabet ve zaman kısıtlaması olmadığı için de DC rahat bir şekilde yolunda ilerleyerek yılda ortalama 3 animasyon yayınlıyor.

gallerychar_1900x900_justiceleague_52ab8e54d0a6f0-42170553

Bu animasyonların bir kısmı birbirinden bağımsız olarak çekildi daha sonra Justice League: War ile birlikte ortak evrende geçen filmler çıkmaya başladı. Çıkan film sayısı artınca da yeni başlayacaklar için karmaşık bir hal aldı. Bu yüzden aşağıdaki listeyi , 20’den fazla animasyonu daha kolay izlemeniz için oluşturdum ve altlarına da konularını yazdım. Yüksek ihtimalle bunun en uzun yazım olacağını belirtiyorum ve artık listeye geçiyorum.

1-Superman: Doomsday

1461900423_supermen-sudnyy-den-2007

LexCorps , korkunç bir yaratık olan Doomsday’i elinden kaçırınca Superman hayatının en büyük savaşını vermek zorunda kalır. Film , 4 milyondan fazla satan “Death of Superman” adlı çizgi romandan uyarlanmış.

2-Justice League: The New Frontier

870848-newfrontier2

Adalet Takımı yeniden bir araya geliyor. Dünyayı yok etmeye çalışan yeni bir düşmana karşı yeni dostlarla birlikte harekete geçiyorlar.

3-Batman: Gotham Knight

batman-gotham-knight-original

 Bruce Wayne’in , Gotham şehrinin efsanevi kahramanı olan Batman’a dönüşmesinin hikayesi. 6 kısa bölümde Gotham Şövalyesi’nin doğuşu anlatılıyor.

4-Wonder Woman

posters-60l

Mistik bir adada Prenses Diana’yı yetiştiren Amazonlar yaşamaktadır. Askeri pilot Steve Travor’un adaya düşmesiyle gelişen olaylar sonucunda mahkum olan savaş tanrısı Ares kaçar. Onun planlarını engellemek için Prenses Diana öne çıkar. Wonder Woman doğmuştur.

5-Green Lantern: First Flight

WNSD VOL9 SKETCH

Test pilotu olan Hal Jordan , galaksinin güvenliğini sağlamakla görevli olan Green Lantern galaktik emniyet gücüne kabul edilir. Filmde Yeşil Fener’in doğuşu ve içinde bulunduğu evren anlatılıyor.

6-Superman/Batman: Public Enemies

superman-ve-batman-halk-dusmanlari-superman__batman_public_enemies-2009-film-izle-afis-movie-poster

Superman’ın can düşmanı Lex Luthor , Amerika’da başkan olur ve dünyanın kontrolünü ele geçirir. İlk hedefi ise Superman’ı yok etmektir. Fakat hesaba katmadığı bir şey gerçekleşir. Batman ve Superman onu yenmek için güçlerini birleştirir.

7-Justice League: Crisis On Two Earth

justice_league_crisis_on_two_earths-658576437-large

Lex Luthor , paralel dünyaların birinden gelerek süper kahramanlardan yardım ister. Paralel dünyada süper kahramanlar güçlerini kendileri için kullanarak kontrolü ele geçirmişlerdir. İki dünyanın kahramanları arasında büyük bir savaş başlar.  

8-Batman: Under the Red Hood

sznqqz4tnqygbay0jnpoqq1wsch

Joker tarafından tutsak edilip öldürülen Robin , buna sebep olan Ra’s al Ghul tarafından hayata döndürülüyor. Fakat Robin zarar görmüş bir ruh ile geri dönüyor ve Red Hood adıyla Batman’a rakip olarak kendi tarzıyla suçla savaşmaya başlıyor. Kullandığı yöntemler yüzünden Batman ile karşı karşıya geliyorlar ve Batman onun öldüğünü sandığı Robin olduğunu öğreniyor.

9-Superman/Batman: Apocalypse

supermanbatman-apocalypse-14433

Batman , doğaüstü güçlere sahip bir kız keşfediyor ve bunun kendisinden kaynaklandığını fark ediyor. Fakat Apocalypse’nin yüce lordu olan Darkseid kızı fark edince olaylar tehlikeli bir hal alıyor. Bunun sonucunda Superman kızı kurtarmayı görev edinecektir.

10-All-Star Superman

all_star_superman

Aynı isimli kitaptan uyarlanan film Superman olarak bilinen Clark Kent’in son günlerini anlatıyor. Bu , dünyanın ilk süper kahramanı olan Superman’ın sonunun hikayesi.

11-Green Lantern: Emerald Knights

green_lantern_emerald_knights

Savaşla sarsılan evrende , sahibini kendisi seçen gizemli yüzükler seçtiklerine süper güçler kazandırmaktadır. Film Yeşil Fener hikayesinin geçmişine ve arka planına odaklanıyor.

12-Batman: Year One

batman_year_one

Uzak diyarlarda yıllarca eğitim aldıktan sonra evine dönen Bruce Wayne’in , geceleri Gotham’daki suçluların korkulu rüyası olan Batman’a dönüşmesine tanık olun.

13-Justice League: Doom

jldoomcover

 Adalet Birliği üyelerinin kötü tarafa geçme olasılığına karşı Batman , hepsini yenebilecek planlar geliştirir. Bu planları öğrenen Ra’s Al Ghul’un onları kendi çıkarları için kullanmaya başlaması ile macera başlar. 

14-Superman vs. The Elite

superman-vs-the-elite-poster-429x600

Süper kötüleri öldürmekte sakınca görmeyen bir grup süper kahraman ile Superman arasındaki ahlaki çatışma şiddetlenir. Superman onları durdurmaya çalışırken bir süper kahraman olmanın ne kadar sabır gerektirdiğini de gösterir.

15-Batman: The Dark Knight Returns  (Part 1-Part 2)

darkknightduo

Diğer kahramanlar gibi emekliliğe zorlanan Bruce Wayne’in pelerinin çıkaraıp atmasının üzerinden 10 yıl geçmiştir. Bruce , yaşlanmanın getirdiği olumsuzluklar sebebiyle huzursuz ve öfkeli bir adam haline gelmiştir. Fakat Gotham şehrinin , mutantlar olarak bilinen örgütün eline düşmesini izlerken pelerin ve maske onu geri çağırmaktadır. Harvey Dent’in “iki yüz” olarak geri dönmesi ise kara şövalyenin geri dönüşünü tetikler. Bruce Wayne , bir kez daha Batman olarak şehri savunmak için geri döner.

16-Superman: Unbound

superman-brainiaca-karsi-superman-unbound-film-izle-afis-resim-picture-movie-poster

Superman , kuzeni Supergirl ile birlikte gezegenleri olan Krypton’u ele geçiren ve siber güçlere sahip Brainiac adındaki kötü ile mücadele eder. Amacı gezegenini ondan geri almaktır. 

17-Justice League: The Flashpoint Paradox

justice-league-the-flashpoint-paradox-movie-poster

Flash’ın zaman çizgisinin değişmesi evrende değişik sonuçlar doğurur. Değişen zaman çizgisini düzeltmek için Flash , diğer kahramanlar ile birlik oluyor. Fakat bu sırada Aquaman’in Atlantis’i ile Wonder Woman’ın Amazonları arasında bir savaş başlıyor.

18-Justice League: War

3060952

Gotham şehrinde gizemli kaçırılmalar gerçekleşmektedir. Batman , kaçırılmaların arkasında aranan bir örgütün olduğunu düşünmektedir. Bu durumu çözebilmek için Superman , Batman , Flash , Wonder Woman , Green Lantern ve Cyborg birleşip Adalet Birliği’ni oluşturmalıdır.

19-Son of Batman

son-of-batman-poster

Film , Bruce Wayne’in Taila al Ghul’dan bir oğlu olduğunu ve Suikastçılar Birliği tarafından yetiştirildiğini öğrenmesi üzerine gelişen olayları konu alıyor. Ayrıca filmde Ra’s Al Ghul ve Deathstroke karakterleri de yer alıyor.

20-Batman: Assault on Arkham

batman-assault-on-arkham-2014

Batman , her fırsatta ona zarar vermeye çalışan Joker’in şehre yerleştirdiği bombayı bulmaya çalışırken “İntihar Timi” adındaki takımı da durdurmak zorundadır.

21-Justice League: Throne of Atlantis

3878542

Justice League: War filminde gerçekleşen olayların sonucunda dünya barışa kavuşur fakat bu uzun sürmeyecektir. Atlantis’liler , krallarının ölümünde sorumlu tuttuları Metropolis’e savaş açar. Ama kraliçe başka planlar yapar ve kayıp oğlunu bulmaları için Adalet Birliği’nden yardım ister. Kahramanlar , kayıp oğlu ararken savaş da şiddetlenir. Bu savaşı sonlandırabilecekler mi?

22-Batman vs. Robin

ccjwwnwweaaeqfy

Damien Wayne, bir yandan Batman’ın öldürmeme kuralına çare bulmaya çalışırken bir yandan da kaderinin , gizli bir topluluk olan Baykuşlar Cemiyeti’nin elinde olduğuna inanmaya başlar. 

23-Justice League: Gods and Monsters

4525312-91krdkgycyl-_sx522_

Alternatif evrende geçen hikayede Superman , Batman ve Wonder Woman bildiğimizden farklı geçmişlere sahiptirler. Bu yüzden de alışık olduğumuz kahramanlardan daha farklıdırlar.

24-Batman: Bad Blood

SDMusicVampire_KEYART_R1.indd

Bruce Wayne ortalarda gözükmemektedir, belki de kayıptır. Onun boşluğunda Gotham sokaklarının tehlikesiyle baş etmek için geceleri Nightwing ve Robin devriye gezmektedir. Ve yeni bir oyuncu olan Batwoman , Bruce’un kayboluşunu araştırmaktadır. 

25-Justice League vs. Teen Titans 

5260105-8341646749-justi

Adalet Birliği kahramanları bir düşman tarafından ele geçirilince , Robin önderliğinde birleşen acemi kahramanlar hem onları hem de dünyayı kurtarmak için harekete geçerler.

26-Batman: The Killing Joke 

51gy4q1fyll

Joker , akıl hastanesinden kaçar ve Gordon ailesine saldırır. Bunun üzerine Batman Joker’in peşine düşer ve onu yakalamaya çalışır.

27- Justice League Dark

Dünyanın çeşitli yerlerinde kara büyüye dayalı çeşitli olaylar gerçekleşmesine rağmen görünürde bir düşman yoktur. Bunun üzerine Batman, Constantine ile birlikte çalışacak ve yeni bir takımın kuruluşuna öncülük edecektir.

28- Teen Titans: The Judas Contract

Tara, ekibin en yeni üyesidir fakat gerçekten bir müttefik midir? Ekip, kendi içindeki problemlerle uğraşırken aynı zamanda Brother Blood ve Deathstoke ittifakına da karşı durmaya çalışacaktır.

29- Batman: Gotham By Gaslight

19. yy Gotham şehrinde geçen hikayede Batman, Karındeşen Jack lakaplı bir katilin peşindedir. Aynı zamanda kendisi de şehir için hala bir gizem olan Batman hem katili yakalamaya hem de adını temize çıkarmaya çalışacaktır.

*Yeni filmler geldikçe listeyi güncelleyeceğim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: