MR. NOBODY

Eğer hiçbirini seçmezseniz , tüm olasılıklar mümkündür.

tumblr_lsavnyccl21qbj0fio1_500

Mr. Nobody(bay hiç kimse) , hakkında hiç bir kayıt bulunamayan ve dünya üzerinde kalan son ölümlü insan olan Nemo’dur. 117 yaşında ölmek üzere olan Nemo psikoloğunun onu hipnotize etmesi sayesinde geçmişi hatırlamaya başlar. Daha sonra odasına gizlice giren bir gazeteciye hayatını anlattığı sırada küçük bir çocukken tren istasyonunda durduğu bir anıyı hatırlar. Tren kalkmak üzeredir ve o karar vermek zorundadır; annesi ile mi gitmeli yoksa babası ile mi kalmalıdır? Artık önünde sonsuz sayıda olasılık , iki ölüm ve sevilecek kadınlar vardır.   

Her seçim bir vazgeçiştir düşüncesi üzerinden yola çıkan ve yapılan bir seçimin doğuracağı tüm olasılıkları aynı anda yaşatan bir film. En kısa haliyle bu şekilde tanımlayabildiğim Mr. Nobody , bana göre şimdiye kadar izlediğim tüm beyin yakan filmler içinde en etkileyicisi. Bu benim şahsi görüşüm olsa da kendi alanında adından çokça söz ettirdiği bir gerçek. Film genel olarak Nemo’nun önündeki iki seçimin doğuracağı iki farklı hayatı aynı anda anlatıyor. Gerçekten kafa karıştıran bir film ve yüksek ihtimalle tekrar izlemeniz gerekecek yada siz izlemek isteyeceksiniz.

Karmaşık senaryosuna ilave olarak evrenin işleyişine dair geliştirilen teorilere de değinmesi ise (benim için) filme ekstra bir çekicilik sağlamış. Jared Leto ve Diane Kruger’in kadrosunda bulunması sayesinde de oyunculuk açısından istenileni veriyor. Bilim kurgu gibi dursa da filmin işlenişi masalımsı ve fantastik bir havada geçiyor. Ayrıca izledikten sonra araştırmak isteyeceğiniz ilginç bilgiler de veriyor. Evrenin başlangıcı olan Big Bang’i hepimiz biliyoruz peki ya Big Crunch hakkında bilginiz var mı? Ya da satrançtaki zwangzung hamlesini biliyor musunuz? Kısacası üzerinde bolca düşüneceğiniz ve evrene bakışınızı değiştirebilecek bu filmi mutlaka izleyin. Puanım 9

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: