STAR WARS

Uzun zaman önce , çok çok uzak bir galakside…

giphy16

Barış içinde yaşayan galaksi Cumhuriyet tarafından yönetilmektedir. Barışçıl gezegen Naboo’nun yöneticisi olan Kraliçe Amidala , gizli bir Sith lordunun kontrol ettiği Ticaret Federasyonu tarafından tehdit edilmektedir. Jedi şövalyesi Qui-Gon Jinn ve çırağı Obi-Wan Kenobi bu durumu araştırmak için görevlendirilir. Komplonun çok daha derin olduğunu anlayan şövalyeler ve kraliçe gezegenden kaçmak zorunda kalır. Bu kaçış sırasında Tatooine gezegenine inmek zorunda kalırlar. Burada küçük bir çocuk olan Anakin Skywalker ile tanışmaları , galaksinin kaderini belirleyecek olan efsanenin de başlangıcı olur.

Sinemanın efsanevi serilerinden biri olan Star Wars, izleyicilere; çok geniş bir evren , muazzam bir hayal gücü , harika yol arkadaşları ve destansı bir macera sunuyor. Bölüm 4: Yeni Bir Umut adıyla 1977 yılında yayınlanan ilk filminden itibaren popüler kültürün önemli bir parçası olmuş , devam filmleri ve animasyon serileri sayesinde de her zaman güncel kalmayı başarmıştır. Bilim kurgusal öğeleri son derece ileri görüşlü ve yaratıcı bir yaratılmış diyebilirim. Hatta günümüzde mümkün olan bazı teknolojiler ilk filmlerden ilham akmıştır.

Bunun yanında muazzam genişlikte bir evren inşa edilmiş. Gezegenler , yıldız sistemleri ve sayısız uzaylı türü , sağlam bir temel ve arka plan sağlıyor. Fakat bana göre serinin başarısının anahtarı mistik öğeler ile bilim kurguyu birleştirmesi. Şöyle açıklayayım; seride Jedi şövalyeleri “Güç”(force) adında gizemli bir enerjiden faydalanırlar. Bu enerji tüm evrene yayılmıştır ve tüm canlıları birbirine bağlamaktadır. Şövalyeler Güç ile bağ kurmayı öğrenerek ondan yararlanır ve onu kontrol edebilirler. “Güç seninle olsun”(may the force be with you) sözü de bu enerjinin ne kadar önemli olduğunu belirtmektedir.

Seride yer yer mistik bir hava görülse de koşuşturmalı hızlı bir temposu var. Mizahi yönü ise her filmde izleyiciyi etkilemeyi başarıyor. Ayrıca serinin toplamda 10 oscar ödülü olduğunu da belirtmeliyim. Değinmek istediğim son konu ise izleme sırası. Filmlerin yayınlanma tarihleri ve oluş sıraları ters olduğu için ilk kez seyredecek olanların kafası karışabilir. Fakat her filmde bölüm numarası olduğu için bunu takip edebilirsiniz. Yayınlanan ilk filmler 4,5 ve 6’ncı bölümlerdir. 1,2 ve 3 ise daha sonra yayınlandı fakat yazının başında 1. bölümün konusu yazdım çünkü ben oluş sırasına göre izlenmesi taraftarıyım.

Yani izleme sırası 1,2,3,4,5,6,7 şeklindedir. Fakat detaylı liste için Star Wars izleme rehberi adlı yazıma bakmalısınız. Bunu da aradan çıkardığıma göre yazıyı bitirebilirim. Bu efsaneyi izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum ve son derece taraflı bir şekilde 10 puan veriyorum. Güç sizinle olsun…       

*Birinci bölümün fragmanı ⇓ (Hikayenin başlangıcı)

Ve efsane olan müzikleri…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: