V FOR VENDETTA

“Hatırla , 5 Kasım’ı hatırla.”

tumblr_mh8sejmhxg1r30wkzo1_500

2020 yılında İngiltere baskıcı ve muhafazakar bir yönetim ile idare edilmektedir. Yasaklar ve şiddet ile baskılanan toplum çarpık bir karanlığa gömülmüştür. Tüm bu karanlığın içinden kendisini mevcut düzeni yıkmaya adayan bir adam çıkar. Uzun yıllar boyunca yaptığı planı gerçekleştirmeye başlayan “V” şans eseri Evey ile karşılaşır ve yolları birleşir. Bütün bir ulusu uyandırmayı amaçlayan devrimi sırasında V’nin geçmişi gün yüzüne çıkacak ve Eve ile aralarında tuhaf bir ilişki kurulacaktır.

Yaptığı konuşmalar ve finali ile insanın tüylerini diken diken eden yapılmış en iyi devrim filmi. İdeoloji ve devlet konularını adeta bir düşünce deneyi şeklinde işliyor. Wachowski kardeşlerin elinden çıktığı için de bol miktarda sembolizm ve gönderme içeriyor. Fakat beni en çok etkileyen yanı; tek bir adamın tüm ulusu uyandırması ve mevcut düzeni yıkabilmesi. Bu yönü ile insanı gerçekten gaza getiriyor. Ayrıca Matrix‘in yaratıcıları tarafından yapıldığı için aksiyon sahneleri de oldukça orijinal.

Bir de unutulmaz replikleri ve tespitleri bulunuyor(ör. toplum devletten korkmamalı devlet toplumdan korkmalı). Son olarak da bu bir DC çizgi romanından kurgulanmış olsa da ben filmler kategorisine koymayı uygun görüyorum. Fazla uzatmadan bu epik devrimin hem çizgi romanını okumanızı hem de filmini izlemenizi şiddetle öneriyorum ve puan kırmadan 10 veriyorum.  

*TV’den yaptığı konuşma ⇓

*Kendini tanıttığı sahne. Kullandığı kelimelerin neredeyse hepsi v harfi ile başlıyor dikkatli dinleyin! ⇓ 

v-for-vendetta-kapakresimlerim-blogspot-com

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: