GHOST IN THE SHELL

2029 yılında dünya sınırsız bir elektronik ağ ile birbirine bağlıdır. İnsanlar , robotlar , cyborglar ve yapay zekaya sahip programlar bu ağın bir parçasıdırlar fakat insanlar hayalet olarak adlandırılan ruhlara sahip olduğu için diğerlerinden farklıdır. Siber suçlular hayaletleri manipüle ederek bilinci etkileyebildiği için bu suçluları yakalamak amacı ile bir teşkilat kurulur. Vücudu tamamen sibernetik organlardan oluşan Binbaşı Kusanagi teşkilatın hareket lideridir ve ekibi ile Kuklacı olarak bilinen suçlunun peşindedir. Kuklacının gerçek kimliği ve amacını öğrenen Kusanagi kendi gerçekliği ile de yüzleşecektir. 

Anime filmlerinin ilk efsanelerinden biridir. Sonrasında çıkacak filmlere de yol gösteren grafiklere ve etkileyici bilim kurgusal öğelere sahiptir. Sadece animelere değil normal filmlere de esin kaynağı olmuştur. Özellikle Matrix‘in yaratılmasında önemli bir role sahiptir. Benzerlikleri de bunu kanıtlıyor zaten. Film , felsefi bir yapım olduğu için ayık kafa ile izlemeniz daha iyi olacaktır. Bilinç ve varoluş kavramlarını izleyiciye sorgulatıyor ve tuhaf bir etki bırakıyor.

95 yapımı olduğu için görselliği biraz eski gibi gelebilir ama bunun için bir çözüm var; 2008 yılında anime modern grafikler kullanılarak tekrar yapıldı. Ghost in the Shell 2.0 adıyla çıkan film sadece görsel yönden değiştiği için direkt onu izleseniz de olur. Ayrıca ilk filmden sonra çıkan devam filmleri ve dizileri de mevcut. Bu yapımları hangi sıra ile izlemeniz gerektiğini de sayfanın sonuna ekleyeceğim. Fazla uzatmadan bu kült bilim kurgu animesini şiddetle tavsiye ediyorum. Puanım 8,5    

İzleme Sırası

1_Ghost in the Shell yada Ghost in the Shell 2.0

2_Ghost in the Shell II: Innocence

3_Ghost in the Shell: Stand Alone Comlex (S.A.C.)- ilk 26 bölüm 

4_Ghost in the Shell: S.A.C. II – diğer 26 bölüm

5_Ghost in the Shell: Solid State Society

6_Ghost in the Shell: Arise

7_Ghost in the Shell: The New Movie

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: