THE LORD OF THE RINGS

Hepsine hükmedecek bir yüzük. Hepsini o bulacak.

Hepsini bir araya getirip , karanlıkta birbirine bağlayacak.

tumblr_m2lg2c6oi31qb9pa3o1_500

100. yazımda benim için en değerli film serisini olan Yüzüklerin Efendisi’ni yazmak istedim. Çünkü bu seri bana göre filmden daha fazlası. Muazzam bir macera ve her zaman sığınabileceğiniz epik bir dünya. Detaylı açıklamaya geçmeden önce konusunu en kısa haliyle yazmaya çalışacağım. 

Binlerce yıl önce Orta Dünya’ya hükmetmek için yaratılan yüzüklerin en yücesi bir hobbitin elinde ortaya çıkar. Amcasının ona bıraktığı yüzüğün gücünden habersiz olan Frodo , büyücü Gandalf’ın anlattıkları karşısında şok olur. Gandalf , yüzüğü elflere götürmesi için onu ve bahçıvanı Sam’i ikna eder. Fakat kötülük artık uyanmış ve yüzüğün peşine düşmüştür. Bin bir zorluğu aşarak yüzüğü elflere götüren Frodo görevinin bittiğini düşünür ama bu sadece maceranın başlangıcıdır. Yok edilmesine karar verilen yüzük sadece dövüldüğü yer olan Hüküm Dağı’nda yok edilebilir. Bu görev için 9 kişiden oluşan bir kardeşlik kurulur ve destansı macera başlar.

J.R.R. Tolkien tarafından yazılan seri tüm dünyada ses getirmiş ve en çok okunan kitap olmuş. Yıllar sonra çekilen filmleri ise sinema tarihinde bir çığır açmıştır. Şu an dünya çapında milyonlarca hayranı olan Yüzüklerin Efendisi bana göre yapılmış en iyi film serisi. Üçlemenin son filmi ise en iyi film. Destansı kelimesini en iyi yansıtan yapım olduğu konusunda ise herkes hemfikir. Hikayesi son derece detaylı ve köklü. Öyle ki Tolkien bambaşka bir dünya yaratmış denilebilir. Bu sağlam temel üzerine kurulan film bolca emek ve büyük bir prodüksiyon ile hikayenin hakkını veriyor. Oyunculukları da gerçekten tatmin edici. Görsel efektlerinin de kendine has bir havası var.

Fakat bence filmin başarısının kaynağı detaylara verilen önem. Çünkü kitaba son derece bağlı kalınmış ve her karakterin özellikleri(giysilerine kadar) detaylı bir şekilde oluşturulmuş.  Ayrıca büyük çaptaki sahnelerde neredeyse hiç dijital çoğaltma kullanılmamış. Yani çoğu savaş sahnesi gerçekten binlerce kişi ile çekilmiş. Her filmin sonunda 20’şer dakika boyunca akan isimler de bunu gözler önüne seriyor. Değinmek istediğim bir diğer konu ise süre. Aslında tek parça olarak çekilen film 3 parçaya bölünmüş ve sinema için kısaltılmış. Benim tavsiyem mutlaka uzun versiyonlarını bulup izleyin.

Serinin toplamda 17 adet oscar ödülü aldığını da söylemeliyim. Bu ödüllerin 11 tanesini ise Kralın Dönüşü tek başına almıştır. Seri hakkında son olarak söylemek istediğim şey ise sıkılmadan tekrar tekrar izlenebilmesidir. Şahsen ne zaman canım sıkılsa açıp izlerim ve şimdiye kadar en az 20 defa izlemişimdir. Hatta yazıyı bitirdikten sonra tekrar izlemek isteyeceğime eminim. Yani kısacası Yüzüklerin Efendisi sadece film değil destansı bir macera ve gerçek dünyadan kaçmak için mükemmel bir yol. Mutlaka izleyin ve izlettirin. Yüzüklerin Efendisi’ni puanlamanın gereksiz olduğunu düşünüyorum ve en tepeye yerleştiriyorum(Haklı olarak). Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.    

*İlk filmin fragmanı ve serinin bazı müzikleri aşağıda  

*Bunu mutlaka dinleyin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: