GLADIATOR

Marcus Aurelius hükümdarlığındaki Roma’da başarılı bir general olan Maximus sürekli yükselmektedir.  Fakat tahtın varisi olan Commodus , Maximus’un başarısını ve imparator ile ilişkisini kıskanmaktadır. Bu kıskançlığın sonucunda onu ve ailesini öldürmek için girişimde bulunur. Canını zor kurtaran Maximus artık tanınmamakta ve köle hayatı sürmektedir. İntikam yemini eden Maximus , gladyatör olması için arenaya gönderildiğinde intikamını almak için de bir fırsat yakalayacaktır.

Gladyatör , güzel bir hikayeye ve prodüksiyona sahip harika bir epik film. Bolca para harcandığını belli eden dev sahneler ve setler özellikle göze çarpıyor. Tarihi bir film yapmanın zorluklarını da başarıyla aşmış diyebilirim. Kurgu olarak birçok filmde esas alınan kahramanın klasik 3 aşamalı yolunu(ayrılma-erginleme-dönüş. Bknz.Joseph Campbell) kullansa da kendine has bir havaya sahip.

Ayrıca yönetmen Ridley Scott bu aşamaları o kadar başarılı ve detaylı işlemiş ki ders olarak okutulabilir. Bunların yanında başta Russell Crowe olmak üzere son derece kaliteli bir kadroya sahip. Yani oyunculuk yönünden tatmin edici. Ayrıca 5 oscar sahibi olan film epik yapımlar arasında haklı bir üne sahip. Bu destansı macerayı izlemenizi (izlediyseniz bile) tavsiye ederim. Benim puanım 9.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: