LIFE OF PI

Hindistan’dan Kanada’ya giden bir yük gemisi okyanusun ortasında batar. Bu kazada ailesini kaybeden genç Pi kurtulur ve bir sandalda hayatta kalma mücadelesi vermeye başlar. Bu mücadele kolay olmayacaktır çünkü batan gemi hayvanları taşımaktadır ve bu hayvanlardan bazıları kazadan kurtulmuştur. Sırtlan , zebra , orangutan ve bir bengal kaplanı ile baş başa kalan Pi bu büyülü maceradan sağ çıkabilecek midir?  

4 oscar ödülü olan bir görsel şölen diyebilirim. Film , hayatta kalma savaşı veren genç bir çocuğun epik ve gizemli macerasını anlatıyor. Teknik özellikleri açısından bir başyapıt ve kurgusu da gayet tatmin edici. Hiç oyunculuk deneyimi olmayan baş rolün performansı ise ayrı bir başarı. Fakat benim değinmek istediğim asıl konu başka. Görselliğin ön planda olduğu epik bir film gibi dursa da metaforları anlayabilen dikkatli izleyiciler için derin anlamlar taşıyan bir felsefe filmi.

Din ve inanç konularını esas alan filmde iki hikaye var. Spoiler vermeden anlatabileceğim şekli ile bu hikayelerden masalsı olanı dini sembolize ediyor ve tanrının varlığına inandırıyor. Saf gerçek olan hikaye ise hayatın acımasızlığını anlatıyor ve tanrının olmadığını söylüyor. Bu metaforları film bittikten sonra anlayacaksınız ve üzerine düşüneceksiniz o yüzden dikkatli izlemenizi tavsiye ediyorum. Altında derin bir felsefe olan bu epik macera filmine benim puanım 9

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: