THE THEORY OF EVERYTHING

Cambridge Üniversitesinde henüz bir öğrenci olan Stephen Hawking , evreni açıklayacak basit bir teori geliştirmeye çalışmaktadır. Bu sırada güzel sanatlar öğrencisi Jane Wilde’a aşık olur ve ikisinin hayatı birleşir. Fakat bu mutluluk Hawking’in tedavisi olmayan bir hastalığı olduğunu öğrendiklerinde sarsılır. Tüm vücudunun kontrolünü kaybedeceği ve 2 yıl içinde öleceği söylenen Hawking karısının muazzam desteği ile hayata sarılarak çalışmalarına devam eder. Hareketleri giderek kısıtlansa da beyni teorik fiziğin sınırlarını zorlamaya başlar. Hayatları giderek zorlaşan ikilinin aralarındaki ilişki de sınırlarını zorlayacaktır.

Film , bilimsel anlayışımızı değiştiren fizikçi Stephen Hawking’in hayatını ve karısı ile olan ilişkisini harika bir şekilde anlatıyor. Özellikle ikilinin arasındaki ilişkiye odaklanıyor ve sınırlarının nasıl zorlandığını gözler önüne seriyor. Bunların yanında tabi ki Hawking’in yaptığı bilimsel çalışmaları ve zorluklara karşı başardığı işleri de görüyoruz. Filmin genel havası dramatik tarzda olsa da üzüntüden ağlatacak cinsten değil. Daha çok başarıları ve ilişkilerindeki duygusallık bu havayı yaratıyor. Ayrıca neşesini ve espri anlayışını hiç kaybetmeyen Hawking ironik bir şekilde sizi hüzünlendiriyor.

Kurgusu ve işlenişi son derce başarılı. Oyunculuk ise apayrı bir hikaye. İzlediğim en iyi oyunculuk performanslarından biri. Oynadığı Hawking karakteri ile oscar ödülü de alan Eddie Redmayne ayakta alkışlanası bir performans sergilemiş. Aynı performans diğer oyunculardan da gelseydi 10 puan verebilirdim fakat Eddie filmi tek başın götürüyormuş gibi gözüktüğü için puanım düşüyor. Eddie harika bir performans sergilese de filmin geneline puan vermek durumunda olduğum için 8,5 veriyorum.

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: