THE HELP

Eugenia Skeeter Phelan üniversiteden mezun olmuş genç bir kadındır ve yazar olma hayalleri kurmaktadır. Bu hayaller ile eve dönen Skeeter arkadaşlarının ırkçı ve evliliğe kafayı takmış insanlar olduğunu fark eder. Arkadaşları ve ailesinin baskısına rağmen bir gazetede kadınlara öneriler sunan bir köşe sahibi olur. Bu konudan biraz uzak olan Skeeter hizmetçi Aibileen’den yardım ister. Zamanla Skeeter hizmetçiler ile yakın ilişkiler kurar. Böylece çevresindeki ırkçılığın ne denli büyük boyutlara ulaştığını anlar ve bunları bir kitap haline getirmeye başlar.

Film ırkçılığa bir eleştiri olsa da erkek egemen toplumda kadın olmayı ve toplum baskısını son derece güzel işlemiş. Ayrıca sırf farklı olduğu için Skeeter karakterinin dışlanmasına da değinilmiş. Hizmetçilerin yaşadıkları da çarpıcı bir şekilde gösterilmiş. Film işlediği konular sebebiyle dramatik olsa da genel olarak komik bir havası olduğunu söylemeliyim.

Kurgusu ve karakterlerin çatışmaları gerçekten çok iyi. Oyunculuk açısından bakarsak Emma Stone , Viola Davis , Octavia Spencer ve Jessica Chastain gibi son derece başarılı isimler göze çarpıyor. İnsanın içine dokunan bu filmi mutlaka izleyin. Puanım 8,5.    

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: