SERIAL EXPERIMENTS LAIN

Kimse sizi hatırlamıyorsa ben hala “varım” diyebilir misiniz?

giphy30

Yakın gelecekte internetten daha gelişmiş olan wired ağı , insan hayatının büyük bir parçası haline gelmiştir. Öyle ki insanlar zamanlarının büyük bir kısmını bu ağdaki sanal dünyalarında geçirmektedir. Babası bilgisayar sektöründe olmasına rağmen orta okul öğrencisi Lain , bu sanal gerçekliğe uzak bir hayat sürmektedir. Fakat bir gün sınıf arkadaşı Chisa intihar eder ve ölümünden sonra onun hesabından tüm sınıfa bir mail gönderilir. Mailde , yalnızca bedeninin öldüğü ve bilincinin wired ağında yaşadığını söylemektedir.  Arkadaşları bunun bir şaka olduğunu düşünür fakat Lain bunu ciddiye alarak wired ağına merak duymaya başlar. Zamanının çoğunu ağa bağlı olarak geçiren Lain gerçekliğin doğasını anlamaya çalışırken bambaşka şeyler keşfediyor. 

Öncelikle söylemeliyim ki bu aksiyondan uzak tam bir felsefe animesidir. Ayrıca izlediğim tüm dizi , film ve animeler içerisinde yüksek ihtimalle konusu en ağır olan yapım. Normal bir insanın elinden çıkmadığı bariz olan anime Matrix‘in de esin kaynağıdır. 20’şer dakikalık 13 bölümde beyninizi kulağınızdan akıtmayı başarıyor.

Varoluşçu felsefeyi derinlemesine işlerken gerçekliği tam anlamıyla sorgulatıyor. En tuhaf kısmı ise bunu genç bir kızın gözünden aktarması. Yani felsefeden hoşlananlar için bir hazine diyebilirim. Ama uyarmakta fayda var ilk izleyişinizde anlayamayabilirsiniz. Daha bilinçli bir kafayla tekrar izlemeniz yararınıza olacaktır. Kısacası konusu ağır olsa da felsefe sevenlerin zevkle izleyeceği bir anime. Puanım 9.  

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: