INCEPTION

Dom Cobb yetenekli bir hırsızdır fakat bu normal hırsızlıklardan değildir. Cobb , zihnin en savunmasız olduğu rüya halinde insanların bilinçaltına girerek sahip olduğu bilgileri çalmaktadır. Bu da onu kurumsal casusluk alanında aranılan bir isim haline getirir. Tabi ki yaptığı bu iş onu uluslararası bir kaçak haline getirip çocuklarından uzaklaştırmıştır. Ona bu durumdan kurtulması için son bir iş teklifi sunulur ama bu bir hırsızlık görevi değildir. Cobb hayatını geri alabilmek için bilgi çalmak yerine bu sefer fikir aşılamaya çalışacaktır.

Dahi olduğu herkesçe kabul edilen Christopher Nolan’dan tam bir başyapıt. Çok zekice tasarlanmış beyin yakan bir film diyebilirim. Orijinal konusuyla çoğu filmden bir adım öne çıkan yapım başarılı kurgusu ile bir adım daha öne çıkmış. Kafanızın karışma ihtimali olsa da aslında filmin kurgusu gayet anlaşılır şekilde yapılmış. Ama giderek içine çekeceğini ve karmaşıklaşacağını söylemem gerek.

Oyunculuk açısından bakıldığında filmin kadrosu adeta yıldızlar geçidi; Leonardo DiCaprio , Marion Cotillard , Ellen Page , Cillian Murphy , Tom Hardy , Michael Caine… Liste böyle devam ediyor. Yani kısacası her açıdan en iyilerin elinden çıkmış dersem yalan olmaz. Harika bir yaratıcılık örneği olan film herkesin izlemesi gereken bir sinemacılık dersi. Şiddetle tavsiye ediyorum ve açıkçası puan kıramıyorum. 10    

*Bu da filmde sıkça kullanılan meşhur şarkı “Edith Piaf-Non Je Ne Regrette Rien”

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: