FRINGE

50. yazımda şahsen en çok beğendiğim diziyi yazmaya karar verdim. Bilim kurgu efsanesi olan dizinin konusu şöyle;

nmbemko

Hamburg-Boston seferini gerçekleştiren uçak tüm yolcuları kimyasal bir saldırı sonucu öldürülmüş olarak hava alanına iner. Bu olayı araştırması için FBI ajanları Olivia Dunham ve John Scott görevlendirilir. Fakat ajan Scott bir patlama sonucu komaya girer. Bunu üzerine Olivia harekete geçerek devletin gizli deneylerinde çalıştıktan sonra akıl hastanesine kapatılan Walter Bishop ile irtibata geçer. Onu hastaneden çıkarmak için oğlundan yardım isteyen Olivia gizemli paranormal deneylerin ve komploların olduğu bir dünyaya adım atar. Bundan sonra doğaüstü olayları araştırmak için kurulan Fringe bölümünde Walter ve oğlu Peter ile beraber çalışacaktır.    

Tam 100 bölüm olarak yaratılan dizi her şeyi ile bir J.J.Abrams başyapıtıdır. Abrams’ın yazıp yönettiği hatta müziklerini dahi kendisinin yaptığı bu bilim kurgu serisi benim listemin 1 numarasında. Oyunculukları fazlasıyla tatmin edici hatta Walter karakteri ayakta alkışlanası bir performans. Kurgusuna gelirsek , her bölüm değişik konular işlese de devam eden hikaye ile gayet uyumlu ve bilim kurgu öğeleri açısından televizyonun en iyisi diyebilirim.

İşlediği konulardan örnekler vermem gerekirse paralel evrenleri , telekineziyi , ışınlanmayı hatta zaman yolculuğunu sayabilirim. Ayrıca hangi evrende ya da zamanda geçtiğine göre introsu(girişteki jenerik) da değişmektedir. Arka planda gösterilen şeylere ve gizemli kişilere dikkat etmenizi tavsiye ederim. Gizem ve bilim kurgu açısından bana göre tüm zamanların en iyi olan Fringe’yi şiddetle izlemenizi tavsiye ediyorum. Her yapıma puan versem de bu diziyi puanlamanın dışında bırakacağım. İlla ki puan istiyorsanız 10 üzerinden 12 diyebilirim.  

“Bu da efsane intro”

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: